1 yaş aşısı bebeklerin 12. ayında uygulanan bir aşıdır. Bebekler anne karnından dünyaya adım attıklarında, tüm hastalıklara karşı savunmasız olurlar. Bebeklerin bağışıklık sistemleri ve dirençleri oldukça güçsüzdür. 

Dünya ülkelerin hepsinde yeni doğan bebekler için aşı takvimi bulunur. Hazırlanan aşı takviminde bebeğin hangi zamda hangi aşı olması gerektiği doktorlar tarafından planlanmıştır. 

Ülkemizde yenidoğan bebeklere uygulanacak aşılar, bebeğin doğduğu ilk aylardan itibaren uygulanmaya başlanır. Yaklaşık 4 ila 5 yaşına kadar aşı süreci devam eder. 1 yaş aşısı da bebeğin 12. ayına bastığında vurulması gereken bir aşıdır.

Bu aşının uygulanmasında temel sebep bebeğin bağışıklığın düşük olmasından kaynaklığı, bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bebeklere uygulanan 1 yaş aşısı vücuda girmek isteyen mikropların girişini zorlaştırır. 

Aşı bebeğin kas lifi içerisine enjektörle uygulanır. Uygulanan bu kaslar bebeğin kol veya bacak kasıdır. Eğer aşısının uygulandığı sırada bebekte herhangi bir komplikasyon gelişirse, aşı uygulaması durdurulmalıdır.

1 Yaş Aşısı Nedir?

1 yaş aşısı tıp dilinde KPA aşısı olarak geçer. 1 yaş aşısının yapılma nedeni, bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek, hasatlıklara karşı dirençli olmalarını sağlamaktır. 1 yaş aşısı bebeklere doktorun söylediği zaman dilimi içerisinde yapılması gerekir. 

Doktor tarafından belirlenen bu aşının uygulandığı zaman bebekler için çok önemlidir. 1 yaş aşısı bebeklere dört doz olmak üzere uygulanır. Aşının ilk dozu bebeğin doğduğu 2. ayında, ikinci dozu 4. ayda, üçüncü dozu 6. ayda ve son dozu 12. ay yani bebeğin 1 yaşına bastığı zaman uygulanır.

Hekimler tarafından uygulanması gereken bu aşıların, zamanında uygulanması olukça önemlidir. Aşının yapılacağı zamanda aşının uygulanması, bebeklerde oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçer. Geç veya erken uygulandığında bebeklerde küçük veya büyük çeşitli hastalıklara neden olabilir. Sizler için bu yazımızda 1 yaş aşısının detaylı araştırmasını yaptık.

1 Yaş Aşısı Neden Yapılır?

Yenidoğan bebekler doğdukları ilk günden itibaren dış dünyaya karşı oldukça savunmasızdırlar. Küçük bedenleri her türlü hastalığa veya mikroba karşı dirençsiz ve dayanıksızdır. Sık hastalanırlar. 

Bu nedenle bebekler doğdukları ilk aylardan itibaren doktorlar tarafından hazırlanan aşıları belirli günlerde hemşireler tarafından uygulanmak zorundadır. 1 yaş aşısı KPA aşısı olarak da bilinir. 1 yaş aşısı; kızamık aşısı, kabakulak aşısı, su çiçeği aşısı, kızamıkçık aşısı olmak üzere 4 adet aşıyı kapsar. 

Bebeklerin bünyeleri ve bağışıklık sistemleri, çocuklara ve yetişkinlere oranla oldukça düşüktür. 1 yaş aşısı bebeklere neden yapılır? Sorusuna verilecek cevap bağışıklık sistemlerini ve dirençlerini hastalıklara karşı güçlü ve dayanıklı hale getirmek için yapılır, diyebiliriz.

1 Yaş Aşısı Hangi Durumlarda Yapılır?

1 yaş aşısının neden uygulandığı, nasıl uygulandığı ve hangi durumlarda yapıldığı merak konusu oluyor. 1 yaş aşısı bebeklerin doğdukları günden itibaren 2. ayında uygulanmaya başladığı bir aşıdır. 4 doz şeklinde bebeklere uygulanır. Son dozu bebeklerin 12. ayına denk geldiği için 1 yaş aşısı da denir. 

Zayıf ve güçsüz bünyeleri, 1 yaş aşısı ile hastalıklara ve mikroplara karşı savunucu hale gelir. 1 yaş aşısı; kabakulak, kızamık, kızamıkçık ve su çiçeği aşılarını kapsar. Tüm dünyada 1 yaş aşısı sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış aşılardır. Bu aşı sağlık bakanlığının onayı ile başta sağlık ocakları olmak zere her türlü sağlık kuruluşunda uygulanır.

1 yaş aşısının yapılamayacağı durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 2. ayda yapılan ilk dozda bebekte alerjik bir reaksiyon oluştuysa,
  • Bebeğin herhangi bir alerjik sorunu varsa,
  • Aşı takviminde aşının uygulanacağı zaman dilimi geçmişse 1 yaş aşısı yapılmaz.

Bu aşının uygulanması bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Anneler bebeklerinin aşı takvimini mutlaka takip etmelidir. Aksi halede bebeğiniz birçok sağlık sorunuyla karşılaşabilir.

1 Yaş Aşısı Faydaları Nelerdir?

1 yaş aşısı (KPA) hastalık önleyici bir aşı türüdür. Bu aşı, aşı tarihinde önemli bir yere sahiptir. Araştırmalara göre dünya üzerinde her yıl 2 ila 3 milyon bebek farklı türde hastalıktan ölüyor. Üstelik bu hastalıklar aşı ile önlenebilir. 

Aşılar insan vücudu için birçok yarar sağlar. İnsanı birçok hastalıktan korur. Yetişkinlere nazaran, bebeklere uygulanan aşıların önemi daha fazladır. Aşılar bebeklere uygulandığında, birçok hasatlığı en başında önlemeye yarar. Özellikle difteri, çocuk felci ve tetanos gibi hastalıklar ölümcül olabiliyor.

İşte aşılar sayesinde bu gibi hasatlıklardan, bebekler en başında korunmuş oluyor. 1 yaş aşısı da bebeklerde görülebilecek kızamık, su çiçeği, kabakulak ve kızamıkçık gibi hastalıkları önlemeye yarar.

Aşıların varlığı sayesinde bebekler birçok hastalıktan etkilenmezler. Aşı takviminde, bebeğin bir yaş aşısı zamanı geldiğinde mutlaka herhangi bir sağlık kuruluşunda yaptırılmalıdır. Eğer bebeğe aşılar uygulanmazsa, bebek hasatlığın taşıyıcısı olur ve çevresindeki diğer bebeklere de bu hastalıkları bulaştırabilir. 

1 yaş aşısının en büyük faydası bebeği hastalıklara karşı korumasının yanında, bebeğe hastalık ve mikropların bulaşmasını önler. Aşının uygulanması ile birlikte diğer bebeklerde hastalıklardan korunmuş olur. Aşılar hastalıkların yayılmasını ve bulaş riskinin büyük oranda önüne geçer.

1 Yaş Aşısı Yasal Olarak Zorunlu Mudur?

1 yaş aşısı, çocuk doktorlarını hazırladığı aşı takviminde yer alan bir aşıdır. Türkiye sağlık bakanlı tarafından bu aşılar onaylıdır. Türkiye de bebekler doğdukları itibari ile aşı olmaya başlarlar. Bebeklerin aşı takvimi ortalama 12 yaşına kadar sürer. 

Bebeklerin doğduklarında ilk olarak maruz kaldıkları aşı Hepatit B aşısıdır. Daha sonrasında aşı takviminde sırayla hangi aşı varsa, belli bir düzen içinde bebeğe zamanı geldiğinde uygulanır. Ülkemizde bebeğe vurulan aşılar devlet tarafından ücretsiz bir şekilde uygulanır. 

Aşılar sayesinde bebekler, çocukluk çağlarına gelene kadar birçok hastalıktan korunur ve bünyeleri güçlenir. Tüm bunların yanı sıra aşı takvimi içerisinde yer alan her aşı yasal olarak zorunlu değildir. 1 yaş aşısı da uygulanması yasal olarak zorunlu olmayan aşılar arasında yer alır. 

Bebeklere aşı yaptırmak istemeyen anne ve babalar, aşı takviminde yer alan her aşıyı yaptırmakla yükümlü değillerdir. Ancak aşı koruyucu ve önleyicidir. Sonrasında bebeğinizin hastalıklarla mücadele etmesini istemiyorsanız, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu aşıları doktor kontrolünde yaptırmanız gerekiyor.

1 Yaş Aşısının Koruması Kaç Yıl Sürer?

1 yaş aşısı bebeklerin 12. ayında yani 1 yaşında olması gereken koruyucu aşıdır. Bu aşının uygulanması bebeğin zatürre olma riskini ortadan kaldırır. Ayrıca birçok hasatlığa karşıda önleyicidir. Uygulanan tüm aşıların koruyuculuğu 6 ila 12 ay sürer. Bebekler için 1 yaş aşısı 2. ayında, 4. ayında, 6. ayında ve 1 yaşında uygulanır. 1 yaş aşısının koruma süresi ömür boyudur.

Bebek 1 Yaş Aşısı Olmazsa Ne Olur?

1 yaş aşısı hastalık önleyici olarak uygulanan bir aşıdır. 4 doz şeklinde yapılır. İlk dozu 2. ayında son dozu 1 yaşında uygulanır. Bu aşı takvimi içerisinde yere alan bir aşıdır. Bu aşı sayesinde bebek dünyada var olan birçok hastalıktan korunur. 

Aşı takvimi içerisinde yer alan birçok aşı bulunur. Ancak yer alan her aşının uygulama zorunluluğu bulunmaz. 1 yaş aşısı da uygulama zorunluluğu bulunmayan bir aşıdır. 

Ancak doktorlar tarafından uygulanması önerilen bir aşıdır. 1 yaş aşısı bebeğin bağışıklık kazanması için uygulanır. 1 yaş aşısı bebeğe uygulamadığında, bebek birçok hastalığa yakalanma riski artar, salgın hastalıklara kolayca yakalanır ve mikroplarla savaşacak bağışıklığa sahip olamaz.

1 Yaşında Kaç Tane Aşı Yapılır?

Yenidoğan bebeklerin, çocuk doktorları tarafından hazırlanan aşı takvimleri bulunur. Hangi aşıyı ne zaman vurulması gerektiğine yarayan bir takvimdir. Bebekler ilk günden itibaren ortalama 12 yaşına gelene kadar birçok aşı yaptırmak zorundadır. 

Bebeklerin bünyeleri dış ortama uyum sağlayacak kadar güçlü değildir. Bulaş riski yüksek hasatlıklara çok çabuk yakalanırlar. Bebeklerin ilk aşıları Hepatit B aşısıdır. Daha sonra ise vurulmaları gereken birden çok aşıları bulunur. 

Ancak aşı takviminde yer alan tüm aşıları aileler yaptırmak zorunda değildir. Sağlık bakanlığı tarafından onaylanan bu aşıların koruyuculuğu oldukça yüksektir. Bebeği her türlü hastalığa karşı dirençli hale getirir. Bebeğin 1 yaşında olması gerek aşı vardır. Bu aşı dört doz olmak üzere farklı aylarda yapılır. Bebeğin en son yaptırdığı 4. doz ise 1 yaşında yapılır.

1 Yaş Aşısı Koldan Mı Bacaktan Mı Yapılır?

1 yaşına geldiğinde bir bebek, vurulması gerek bir aşı bulunur. Bu aşıya 1 yaş aşısı yada KPA aşısı denir. Bu aşı bebeğin kas lifi içerisine uygulanır. Bebeklerde kas lifi kol veya bacakta bulunur. 1 yaş aşısı bebeğin kol veya bacağından enjektör yardımıyla kas lifine verilir.

Kategoriler: Bebek, Bebeveynlik, Çocuk, Doğuma Hazırlık, Tavsiyeler ve Öneriler, Yenidoğan
Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer? Neden Olur?
16 Haftalık Gebelik