Bebek, Çocuk, Hamilelik Planlama, Tavsiyeler ve Öneriler

Bebek Yatağı Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Nasıl Kaçınılmalı ?

Ülkemizin genelinde yatak alırken yaygın yapılan hatalar bulunur. İnsanlar yatak seçiminin ne kadar önemli olduğunu bilmezler. Vücut sağlığı, sağlıklı bir uyku için doğru yatak seçimi bu doğrultuda ön plana çıkar.

Yatak alırken doğru seçim yapmak kişinin hayat yaşantısını ciddi boyutta etkileyen bir konudur. Yatak doğrudan omurga sağlığını etkileyerek kişinin sağlıksız bir uyku düzenine sahip olmasını sağlar. Buda kişinin günlük hayatında gergin, stresli, depresyonlu ve bel ve boyun ağrıları çekmesi kaçınılmaz olur.

Doğru yatak seçimi kişinin hem beden hem de psikolojik sağlığını direkt olarak etkiler. Yanlış tercih edilen yatak, kişinin omurga sağlığına zarar vererek sağlıklı bir uyku çekmesine neden olarak psikolojik olarak kötü bir ruh haline büründürür.

Bunun yanı sıra mental anlamda çöküntü yaşatabilir. Yatak tercihinin kaliteli olması gerekir. Çünkü iş ve günlük yaşamın etkileyici faktörüdür. Kalitesiz bir yatak kişi için kalitesiz ve verimsiz bir uyku anlamına gelir. Kısaca anlatmak gerekirse yatak tercihiniz ne kadar kötü ise yaşam kalitenizde o kadar kötüdür diyebiliriz.

Yatak alırken yapılan yaygın hatalardan biride kendi kendini temizleyebilen yatakların tercih edilmemesidir. Günlük hayatta sık sık nevresim değiştirilse de, yatak temizliği çoğumuz yapmaktan kaçınırız. Bu da bakteri ve mikroplar için ortaya çıkış sebebi olur. Bu nedenle yatak seçiminde mutlaka kendini temizleyebilen kaliteli yataklar tercih edilmelidir.

Yaygın Yatak Seçimi Yanılgıları

Yatak tercihi genel anlamda insanların önem vermediği bir konudur. Herhangi bir yatak uyku ihtiyacımız karşılayabilir diye düşünürüz. Ancak durum hiç de düşünüldüğü gibi değildir. Yatak seçimi kaliteli bir uykunun ve sağlıklı bir bedenin varlığı için önemlidir. Yatak tercihinde bazı yanılgılar bulunur.

Yatak seçiminde yapılan yaygın yanılgılar şunlardır;

 • Yatak tercihinde doğru ve gerekli araştırmayı yapmamak,
 • Yatağın kişinin boyutuna göre tercih edilmemesi,
 • Kalitesiz ve dayanıksız yatakları tercih etmek,
 • Doğru yatağı vücudun ihtiyacı doğrultusunda tercih etmemek,
 • Doğru yatak marka ve trend olmasına bağlı düşüncesine takılmak,
 • Vücut için gerekli desteği sağlayan ve sertliği uygun olan yatakları tercih etmemek,
 • Uygun fiyatlı yatakların kalitesiz olduğunu düşünmek

Bu ve benzeri durumlara önem verdiğiniz taktirde kendiniz için doğru yatağı tercih edeceksiniz. Yatak tercihi, uzun kullanım gerektirdiği için bu nedenle yatak tercihinizi araştırarak ve kaliteli tercih etmeniz gerekir. Özellikle sırt ve boyun ağrısı yaşayan kişiler için ortopedik yataklar doğru tercih olacaktır.

Bebek Yatağı Satın Alma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsan ömrünün yaklaşık 8-9 saatini yatakta uyuyarak geçirir. Buda neredeyse 3’te 1’lik kısmıdır. Bu durumda yatak seçiminin ne kadar önemli olduğu ortadadır. Ayrıca yatağın uzun süreli kullanım sağladığını bildiğimiz için tercihler bu yönde doğru olmalıdır. Yatak alma süresi özen ve araştırma isteyen bir noktadır.

Yatak satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yeni bir yatağa ihtiyaç duyuyor musunuz, buna kara verin.
 • Yatak tercihinizi, yatış pozisyonunuza uygun olana göre yapın.
 • Yatak tercihinde en önemli olan kilo ve boyunuzu göz önünde bulundurarak tercih yapmaktır.
 • Yatak satın almadan önce bütçe aralığınızı belirlemeniz gerekiyor.
 • Yatak tercihinde yatağın yüksekliği, boyutu ve ebadına önem verin.
 • Yatakta kullanılan malzemelere dikkat edin.
 • Doğru yatak seçimi için doktor veya fizyoterapistten gerekli bilgiyi edinin.
 • Yatak tercihinde mağazada mutlaka deneyin ve uygun olanı tercih edin.
 • Yatak satın alırken, alışverişinizi yatakçıdan yapın.
 • Yatakların üzerinde yazan (ortopedik, sağlığa uygundur) her yazıya inanmayın.
 • Sert yatak seçimi vücut sağlığınız için ideal olup olmadığına karar verin.
 • Yatakların müşteri memnuniyetine önem verin.
 • Satın aldığınız yatağın iade, deneme ve garanti koşullarına dikkat edin.

Vücudun kaliteli bir yatağa ve kaliteli bir uykuya her zaman ihtiyacı vardır. Kaliteli ve yeterli derecede alınmış uyku hayattaki başarınızı doğrudan etkiliyor. Hem ruhsal durumunuzu hem de beden sağlığınızı etkilediği için yukarıda belirtiğimiz ölçütlere dikkat edin. Sırt ve boyun ağrıları yaşamamak için ortopedik yataklar doktor tavsiyesi üzerine tercih edilebilir.

Kaliteli Bir Bebek Yatağı İçin İpuçları

Sağlıklı bir uyku için kaliteli yatak tercihi gereklidir. Yeni bir yatak almaya karar verdiğiniz durumda karşınıza çok farklı çeşit ve özellikte yatak karşınıza çıkacaktır. Sizde bu yataklar içerisinde kaliteli yatak seçimi için ipucu arayacaksınız. Günün üçte birlik kısmını yatakta geçirdiğimizi düşünürsek kaliteli yatağın önemini kavramış oluruz.

Kaliteli bir yatak için ipuçlarını arasında; boyut özelliği, kullanılan malzeme, yatağın destek kısımları, marka ve özellikleri, sağlığa uygunluğu, yatak ölçüleri, fiyat ve garanti koşulları yer alır. Yatak seçiminin bu denli önemli olmasının nedeni omurga sağlığı üzerine olan etkisidir.

Kalitesiz yatağın omurga üzerinde zorlayıcı ve yıpratıcı etkisi bulunur. Omurganın normla ağırlığına ekstra bir yük bindirir. Buda bel ve boyun ağrılarının oluşumunu destekler.

Kaliteli yatak seçimini yapmadan önce gerekli araştırmanızı yaparak, bedeninizin ihtiyaç duyduğu yatağı tercih edebilirsiniz. Rahat bir yatak, rahat bir yaşam için ön hazırlıktır.

Kategoriler: Bebek, Çocuk, Hamilelik Planlama, Tavsiyeler ve Öneriler
Bebek Yorganı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Nelerdir?
Bebekler İçin 6 Saat Uyku Yeterli Mi ?