Bebek, Çocuk, Hamilelik Planlama, Tavsiyeler ve Öneriler

Bebekler İçin 6 Saat Uyku Yeterli Mi ?

Bebek ve Çocuk vücudunun en önemli sistemi olan sinir sisteminin resetlendiği, dokuların ve hücrelerin tazelenip yenilendiği ve dolaşım sisteminin gün içindeki yorgunluğu geride bıraktığı uyku durumunun günde kaç saat olması gerektiğini biliyor musunuz? Şimdi sizlere bu yazımızda uyku saat aralığının “İdeal Aralığı” kaç olması gerektiğini söyleyeceğiz.

Amerika’da yapılan bir araştırmada 48 denek ele alındı. Bu denekler 3 guruba ayrıldı. Bu guruplar dört saat uyuyan, altı saat uyuyan ve sekiz saat uyuyan ve üç gün boyunca uyumayacak guruplardı.

Bu gurupların bilişsel yönden ve tepki durumları üzerine sürece alındılar. Sonuçlara bakıldığında dört saat uyuyan kişilerin bilişsel yönden sağlıklı davranmadıkları ortaya konuldu. Başlarda 6 saat uyuyan kişilerde bir problem yoktu ancak 10. günün sonunda altı saat uyuyan kişilerinde bilişsel yönden performanslarında düşüş meydana geldi.

Peki, 6 saat uyku yeterli mi? bu sorunun cevabı henüz net bir şekilde cevaplanamamıştır. Aslında bakarsanız uyku süresi kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir durumdur. Burada önemli olan düzenli ve sağlıklı uykudur.

Ancak yapılan açıklamalara göre uzmanlara göre uyku süresi ortalama 6 ila 8 saat olmalıdır. Uykuda önemli olan en önemli etken ne kadar uykunuzdan çok, uykudan aldığınız konfordur. Kısacası kişiler uyku süresinin uzunluğu veya kısalığından ziyade uykularından aldıkları verime önem vermelidirler.

En İdeal Uyku Kaç Saattir ?

İdeal uyku saati yaşa göre farklılık gösteren bir durumdur.

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan araştırmalar doğrultusunda en ideal uyku saati aralığını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 0 ila 4 yaş: Bu yaş gurubu aralığındaki (bebekler) kişiler için en ideal uyku süresi ortalama 13 ila 18 saattir. Ancak 18 saati aşan uyku bebeklerde bilişsel ve bedensel gelişimleri açısından olumlu bir süre değildir.
  • 4 ila 12 ay: Bu yaş gurubu için ideal uyku saat aralığı 11 ila 15 olarak kabul edilebilir. Yine 18 saati aşan uykular bu yaş gurubu için gelişim yönünden önerilmiyor.
  • 1 ila 3 yaş: Bu yaş gurubu için ideal uyku saati ortalama 9 ila 15 saattir. 15 saati aşan uyku süresi bu yaş gurubu için tavsiye edilmiyor.
  • 3 ila 6 yaş: Bu yaş gurubundakiler için günlük uyku saati 11 saat olmalıdır. 8 saatten az veya 12 saatten çok olan uyku hem beden hem bilişsel gelişimlerini olumsuz etkiliyor.
  • 6 ila 14 yaş: Bu yaş gurubu için ortalama ideal uyku süresi 8 saattir. 7 saatten az uyku bu yaş gurubundaki çocukların gelişimleri için az bir süredir.
  • 14 ila 18 yaş: Bu yaş gurubu çocukların ideal uyku süreleri en az 7 saat olmalıdır. 11 saati aşan uyku süresi bu yaş gurubu için önerilmez.
  • 18 ila 65 yaş: Bu yaş gurubu (yetişkin) kişilerin uyku süresi araştırmalarda en çok tartışılan konulardan biridir. Yapılan araştırmalar net bir sonuç vermese de bu yaş gurubu için ideal uyku süresi 7 ila 11 saat olarak kabul görüyor.
  • 65 yaş: Bu yaş ve üstü kişilerin ise ideal uyku saati 5 ila 9 saattir.

İdeal uyku süresi için net bir bulunmasa da yapılan araştırmalar ve uzman kişilerin söylemleri doğrultusunda karşımıza yukarıda belirttiğimiz gibi bir liste çıkıyor.

Her Gün 6 Saat Uyku Yeterli Mi ?

Uyku saati kişiden kişiye değişen ve yaşa bağlı oluşan bir düzendir. Uyumak vücudun gün içerisinde yorduğu sistemlerimizi dinlendirmek için gerekli bir döngüdür. Bir güne 24 saatten oluşur. Bebeklerin 24 saatin en az 6 saatini uyuyarak geçirmesi önem taşır.

Bilişsel sistem için uyku kişinin en çok ihtiyaç duyduğu sistemdir. İdeal uyku için yaşa bağlı uyku saat aralığı belirlenir. Ancak günde en az 8 saat uyumak verim açısından daha doğrudur. Uyku süresinden ziyade uykunuzdan aldığınız konfor ve verim uyku ihtiyacınızı büyük oranda karşılamanıza yardımcı olur.

Verimli Uyku Kaç Dk ?

Verimli bir uyku için kişinin uyuduğu ortamın, uyku için uygun olması gerekir. Işıklandırma, nem ve ısı dengesi, havalandırma gibi etkenler verimli bir uykunun temelini oluşturur. Uzmanlar 6 ila 8 saat kişinin uyku süresi için yeterli olduğunu söylüyor. Gün içerisinde kişi için en verimli uyku zamanı gece 23.00 ila 03.00 aralığıdır. Verimli uyku için ortalama 360 ila 480 dakika yeterli olacaktır.

En İyi Uyku Hangi Saatlerde Alınır ?

En iyi uyku saat aralığı için yapılan araştırmalar doğrultusunda genelleme yapılır. Ancak en iyi uyku saatleri her kişi için doğru olacak diye bir genellemede bulunmak doğru olamaz. En iyi ve verimli uyku öğlen 13.00 ve 16.00 saatleri ile 23.00 ve 03.00 saatlerini kapsar.

Kategoriler: Bebek, Çocuk, Hamilelik Planlama, Tavsiyeler ve Öneriler
Bebek Yatağı Alırken Yapılan Yaygın Hatalar ve Nasıl Kaçınılmalı ?
Yüz Üstü Yatmak Zararlı Mı ?