Beslenme, Bebek, Bebekler İçin Yemek Tarifleri, Çocuk, Tavsiyeler ve Öneriler

Bebekler İçin Karadut Özünün Faydaları Nelerdir ?

Bebekler İçin Karadut Özünün Faydaları Nelerdir?

Günümüzde oldukça popüler olan ve isim olarakta halk arasında karadut ismi ile bilinen ancak bilimsel ismi morus nigra olan karadut, zengin besin değerlerine sahip olan bir meyve olarak bilinir.

Annelerin özellikle de bebekleri söz konusu olduğunda en merak ettikleri ve araştırdıkları konular içerisinde bebekler için karadut özünün faydaları gelir.

Tatlı bir tattan ziyade ekşimsi bir tadı olan karadut meyvesinin özünden ziyade taze bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilse söz konusu bebekler olduğunda karadut özü tercih edilebilir.

Bebekleri için anneler en doğal ve en faydalı ürünleri araştırıp bulmalıdır. Bu hususta da tercih edilecek olan takviyeler içerisinde karadut özü merak edilenlerdendir. Peki, bebekler için karadur özünün faydaları nelerdir?

Bebeklerde Karadut Özü Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Karadut özü özellikle karadut açısından oldukça yoğun olması sebebi ile antijen içeriği de oldukça yüksektir. Antijenin bu denli yüksek olması nedeni ile de uzmanlar bir yaşına değin bebeklerde karadut özü kullanımını tavsiye etmezken karadut pekmezini 6 aydan itibaren uzmanlar tavsiye eder.

Hassas ve kolay etkilenen bir bünyeye sahip oldukları için bebeklerde altı aydan sonra ek gıda ile birlikte karadut özü bir kaşık olarak kullanılabilir. Bu anlamda bebek gıdalarını tatlandırmak ve genel besinlerin besleyiciliğini artırmam amacı ile de karadut özü kullanımı tavsiye edilir.

Vücut direnci hassas olan bebeklerde karadut özünün az miktarda olacak şekilde ek gıda besinleri ile kullanılması daha sağlıklıdır. Bebeklere kullanılacak olan karadut özünün en organik olan markalardan tercih edilmesi son derece önemlidir.

Bebek ve Çocuklarda Karadutun Kullanımı Zararı Var Mı?

Antijen içeriği oldukça yüksek olan karadut özellikle bebeklerde 6 aydan sonra bir çay kaşığı olacak şekilde kullanılmalıdır. 1 yaştan sonraki bebekler için ise özellikle ek gıdaları lezzetlendirmek ve besin değerlerini artırmak amacıyla da kullanılabilir. 

Katkı maddesi içermeyen organik olan karadutun kullanımı daha fayda sağlayacağından annelerin çocukları için tercih edecekleri karadut ürünleri de bu anlamda organik ürünlerden seçilmelidir.

Çocuklar için kullanılacak olan karadut özü özellikle solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesine de yardımcı olur. Yine gaz ve hazımsızlık problemlerinin yaşanması sırasında çocuklar için bu sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacak olan meyve yine karaduttur.

Bebeklerde Karadut Özünün Bağışıklık Sistemi İçin Faydaları Nelerdir?

Karadut özü, vücuttaki serbest olan radikal durumlarla savaşan yüksek oranda antioksidan içerir. Antioksidanlar hücresel hasarı azaltabilecek yapılara sahip olduklarından içerisinde bu maddenin fazlaca olduğu karadut özü de bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça etkilidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda enfeksiyonlara karşı da etken bir rol oynamasına yardımcı olan karadut özü, vücudu zararlı enfeksiyonlara karşı korur.

İçeriğindeki yüksek orandaki C vitamini sayesinde hastalıklar ile savaşmaya yardımcı olan karadut özü vücutta enfeksiyon oluşma riskini de azaltır.

Karadut Özü Ne İşe Yarar?

Karadut özü, sağlık açısından oldukça fazla besin değeri taşıyan karadut meyvesinden elde edilen bir özdür. Bu özel meyve vitaminler, minareller ve antioksidanlar açısından oldukça fazla zengin bir içeriğe sahiptir.

Karadut özü c vitamini ve demir gibi içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde kan şekerini ve kolesterolü düşürme, kabızlık ve menapoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olurken aynı zamanda bağışıklığı güçlendirerek vücudu ve sistemlerini enfeksiyonlara karşı korumak amacı ile vücudu daha dirençli bir hale getirir. A, B, C, E ve K vitaminleri yanı sıra potasyum açısından da oldukça fazla zengin olan karadut özü besin içeriği sayesinde oldukça besleyicidir.

Karadut özü şu işe yarar;

 • Eklem sağlığının desteklenmesinde etkili olan anti- inflamatuar özelliklere de sahip olan karadut özü, iltihaplı durumları azaltarak eklem ağrılarını hafifletir.
 • C vitamini, K vitamini ve folat değerleri açısından zengin olan karadut; kemik sağlığını destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enerji üretimine de katkıda bulunur.
 • Karadut özü, vücuttaki serbest radikaller ile savaşan yüksek oranda antioksidan içerdiğinden hücresel hasarı da önleyebilen etkisi ile bilinir.
 • Karadut özü, vücuttaki enerji depolarını doldurarak günlük aktivitelerde daha enerjik olunmasına yardımcı olur.
 • Karadut özü, bağışıklık sistemini destekleyerek vücudu enfeksiyonlara karşı korur. İçermiş olduğu besin maddeleri bağışıklık hücrelerinin de vücut içesindeki etkinlikleri artırır.
 • İnsülin direncini dengede tutan karadut özü, karaciğerdeki kanı besleyerek karaciğerin temizlenmesine destek verir.
 • İçeriğindeki yüksek lif sayesinde sindirimi düzenleyerek bağırsak sorunlarının oluşmasının önüne geçer.
 • Antioksidanlar bulunduran karadut özü içerisindeki bu madde ile ciltteki kırışıklıkları azaltarak cildin canlı bir görünüme kavuşturulmasında yardımcı olur.
 • Vücudu oluşabilecek olan hastalıkların temel sebeplerinden arındırarak güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Karadutun hem kendisi hem özü hem de yaprakları ağız ve diş sağlığının korunması durumlarında da olumlu etkiler gösterir.
 • Yüzdeki akne ve lekeler içinde karadut suyu ve karadut özü tercih edilebilir.

Karadut özü bu etkileri ile birlikte oldukça faydalıdır. Ancak kullanılmasına karar verildiği durumlarda kişiler satın alacakları karadut özünün organik ürünler olmasına dikkat etmelidir.

Karadut Özü Kilo Aldırır Mı?

Karadut özü içeriğinde doğal bir şeker barındırdığından çok fazla karadut tüketimi kalori alımına etki ederek kilo almaya sebebiyet verebilir. Ancak dengeli ve ölçülü bir şekilde karadut özü kullanımının kilo aldırma potansiyeli oldukça düşüktür.

Bir su bardağı seyreltilmiş karadut suyunda yaklaşık olarak 80-110 kalori bulunur. Düzenli ve dengeli bir şekilde kullanıldığında karadut özü kişinin vücuduna enerji verirken kişinin kendisini daha zinde hissetmesinde yardımcı olur. İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde de hem kilo alırken hem kilo verirken vücudu destekler.

Kategoriler: Beslenme, Bebek, Bebekler İçin Yemek Tarifleri, Çocuk, Tavsiyeler ve Öneriler
6 Aylık Bebeğin Beslenmesi Hakkında Tavsiyeler