Bebek

Bebeklerde Güneş Yanıklarını Önleme

Bebeklerde güneş yanığı olması durumunda ne yapılmalı ?

Güneş yanığı olması durumunda yapmanız gereken ilk şey, çocuğunuzun güneş yanığının hafif veya şiddetli olup olmadığını belirlemektir. Çoğu zaman, güneş yanığı çok fazla değildir ve tıbbi yardım gerektirmez. Ancak çocuğunuz acı çekiyor gibi görünüyorsa ve aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa ciddi güneş yanığı ile karşı karşıya olabilir. Bu durumda, kesinlikle bebeğinizin doktorunu aramalısınız.

  • kabarma
  • ateş
  • titreme
  • kusma
  • baş ağrısı veya uyuşukluk

Öte yandan, yüzeysel bir güneş yanığı genellikle cilt kızarıklığı, hafif kabarık ve hassas cilt belirtileri gösterir. Çocuğunuz yukarıdaki ciddi semptomlardan herhangi birini göstermiyorsa, evde bebeğinizle kalmak ve güneş yanığını tedavi etmek için aşağıdaki uygulamaları takip etmenizde fayda var.

Güneş yanığı, güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına, özellikle UVB tipine, cildin aşırı maruz kalması sonucu meydana gelen bir cilt hasarıdır. Cildin üst katmanı olan epidermis, bu ışınlardan zarar görebilir ve sonuç olarak iltihaplanma, kızarıklık ve ağrı gibi belirtilerle kendini gösterir.

Çocuklara Uygun Güneş Kremleri Nasıl Seçilmeli?

Güneş kremlerinden istenilen faydayı alabilmek için seçici ve dikkatli olmak gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: “Açık tenli çocuklarda ve bir yaş altı bebeklerde güneşlenmeye çıkmadan önce 50 faktörlü güneş kremi, 2 yaş üstü ve  esmer- kahverengi gözlü çocuklarda ise isteğe bağlı en az 30 faktörlü  koruyucu kullanılmalıdır. Güneş kreminin mineral filtreli, ultraviyole A ve B’ye karşı koruyucu, kaliteli, son kullanma tarihi çok ileride olan bir ürün olmasına dikkat edilmeli. Güneş koruyucu özellikle güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmeli, çocuk havuzdan veya çıktıktan sonra tekrarlanmalı.”

Güneş Kremi Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Burda bir doktor tavsiyesine kulak vermek gerekir “Çocuğumuzun güneş ışının D vitamini sentezine yardımı için tercihen sabah saat 10’dan önce  5 dk kadar çıplak tenle  güneşlendirilmesi yararlı olacaktır” diyen Uzm. Dr. Şimşek sözlerine şöyle devam etti: “Daha sonra  güneşe çıkmadan yarım saat önce kapalı ortamda güneş kreminin sürülüp, 30 dk kadar ciltten emilmesi beklenmesi gerekir. Ancak bir yaş altı, özellikle altı aya kadar olan bebeklerin güneş kremi sürülse de omuzları da örten yarım kollu bir giysiyle güneşe çıkarılması önerilmektedir. Kremi sürdükten sonra ise, bir yaşa kadar olan bebeklerin havuz veya deniz kenarında mutlaka enseyi ve omuzları örten geniş tenteli bir şapka ile başını, yarım kollu pamuktan yapılmış giysilerle omuzları ve sırtı  korunmalıdır. Aile bulabiliyorsa normal kıyafet yerine özel üretim ultraviyole A ve B’ye karşı koruyucu kumaştan yapılmış mayo, bikini de kullanabilir.  Bebeklerde mayo yerine üretilmiş, özel hazır bezler tercih edilebilir.”

Güneş Yanığı Belirtileri:

Kızarıklık ve Hassasiyet: Güneş yanığının en yaygın belirtilerindendir. Cilt kızarır ve dokunulduğunda ağrı hissedilir.
Isı Artışı: Yanık bölgesi dokunulduğunda normalden daha sıcak hissedilebilir.
Şişlik: Ciltte iltihaplanma nedeniyle bölgesel şişlikler oluşabilir.
Ağrı ve Yanma Hissi: Ciltte rahatsız edici bir ağrı ve yanma hissi yaşanabilir.
Kabarcıklar: Şiddetli güneş yanıklarında ciltte su dolu kabarcıklar oluşabilir. Bu, ikinci derece yanığın işaretidir ve ciddi bir cilt hasarı olduğunu gösterir.

Şiddetli Güneş Yanığı Belirtileri:

Ateş: Vücut ısısının yükselmesi
Titreme: Ateşin bir sonucu olarak meydana gelebilir
Genel Halsizlik: Vücut enerji seviyesinde düşüş
Baş Ağrısı: Genel rahatsızlığın bir belirtisi olabilir
Kusma: Şiddetli vücut yanıtının bir işareti olabilir
Bu tür şiddetli belirtiler görüldüğünde, güneş yanığının ciddi bir sağlık sorunu oluşturduğu anlamına gelir ve acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Güneş yanığı ciddiye alınmalı ve mümkünse önlenmelidir. Önleme yöntemleri arasında yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanımı, güneşli saatlerde dışarıda geçirilen süreyi sınırlandırma ve koruyucu giysiler giyme bulunur. Güneş yanığına maruz kaldığınızda ise soğuk kompresler, aloe vera gibi cilt yatıştırıcılar ve yeterli hidrasyon önemlidir. Ancak, semptomlar şiddetliyse veya iyileşme belirtisi göstermiyorsa, bir sağlık profesyoneline danışmak önemlidir.

Bebeklerde Güneş Yanığı Riskleri

Bebeklerin cildi son derece hassastır. Bu nedenle güneşten uzak durmaları gerekir. Cilt Kanseri Vakfı’na göre, melanom, cildinizin pigmentasyon hücrelerinde meydana gelen bir kanser türü, alma riskiniz, çocuklukta sadece bir ciddi güneş yanığı alırsanız, yaşamınızın ilerleyen dönemlerinde iki katına çıkar. Cilt hasarı potansiyeli zamanla artmaya devam eder, bu nedenle ne kadar çok yanarsanız, cildiniz kanser riskine o kadar duyarlı hale gelir.

Bebek Güneş Yanığı Tedavisi

Çocuğunuzun güneş yanığı evde tedavi edilebilecek kadar hafifse, kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir ve iyileşme sürecini birkaç şekilde hızlandırabilirsiniz.

Bebeğinizin güneş yanığını, ihtiyaç duyduğunuz sıklıkta uygulanan serin ve nemli bir bezle yatıştırabilirsiniz. Banyo sırasında nazik sabunlar kullanmanız gerekir.

Bebeğinizin cildini bebeğe uygun bir aloe vera jeli veya hafif bir losyonla nemlendirmek de faydalı olabilir. Tahrişe neden olabilecek koku içeren herhangi bir şeyden kaçınmaya çalışın.

Soğuk banyolar, nemlendirmek için bol miktarda sıvı, yumuşak ve hafif giysiler bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilir.

Çocuğunuz hala huysuz ve sinirliyse (veya cildi şişmiş görünüyorsa), mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Bebeğinizin güneş yanığı ciddiyse doktorunuz tedaviye başlayacaktır.

 

Kategoriler: Bebek
Bebeklerde Diş Çıkarma
Visco Yatak Nedir ? Bebekler İçin Kullanılır Mı ?