Hamilelik Planlama

Bebeklerde Uykunu Önemi Nedir?

Bebekler gelişim dönemleri boyunca farklı uyku evreleri yaşarlar. Bu süre içinde bebeğinizin doğru uyumasını sağlayarak onu mutlu edebilirsiniz.

Yeni doğan bebeklerin uykuda geçirdikleri süre 16-18 saat arasında değişir. Zaman geçtikçe uyku süreleri kısaldığı gibi, uyku sayılarında da azalma olur. 0-6 haftalık bebeklerin belirli bir düzeni olmayabilir ve genelde 10-20 dakika uyanık kalıp tekrar uyurlar. Uzun uykular, bebeğin hızla büyüdüğü bu dönemde normaldir.

İşte bebeğinizin dünyaya alıştığı bu dönemde uyku düzenini kurmak için yapabilecekleriniz

 • Bebekler ortalama ilk 1 ay gece-gündüz kavramlarını ayırt edemez. Bu durumda gündüz uykularını aydınlıkta gece uykularını ise karanlık ve sessiz bir ortamda uyumasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizle gündüz konuşarak ya da masal anlatarak, gece uyandığında ise sessizce emzirip uyumasını sağlarsanız aradaki farkı bir zaman sonra anlayıp gündüz-geceyi ayırabilir.
 • 3 aya kadar bebeklerin ortalama 2 saatte bir beslenmesi gerektiğinden gündüz uykularını sınırlandırmalısınız. Gündüz uykusu fazla uzadığında bebeğinizi nazikçe uyandırmalısınız.
 • Bebekler emerken genellikle uykuya dalarlar. Yeteri kadar beslenmediği için bebeğiniz kısa sürede tekrar uyanacaktır. Ayrıca düzensiz uyku bebeğinizi huzursuz edebilir. Bu nedenle düzenli uyku alışkanlığı kazanması ve yeterli miktarda beslenmesi için bebeğinizi yavaşça uyandırmalısınız.
 • Bebeğinizi olabildiğince kendi yatağında uyutmaya çalışın. Böylelikle tek başına uyuyabilme aşamasına geçtiğinde bu dönemi kolaylıkla atlatabilir.
 • 6. hafta sonrasında bebekler günde 3-4 kez gündüz uykusu uyumaya başlarlar. Ancak uyku düzenleri henüz olgunlaşmadığı için uyku süreleri bebekten bebeğe değişir. Bu nedenle pes etmeden bebeğinizin uyku eğitimine devam edebilirsiniz.

Keyifli bir uyku için

 • Bebeğinizin beslendiği, uyuduğu ve oyun oynadığı saatleri değiştirmemeye çalışın. Böylelikle oluşturduğunuz günlük rutine bebeğiniz de alışacaktır.
 • Yorulan bebeğin uykuya dalması uzun sürer. Bu da bebeğinizde huzursuzluk yaratabilir. Bu nedenle uykusu gelen bebeğinizi bekletmemeli, yormadan uykuya geçmelisini sağlamalısınız
 • Bebeğinizi emziriyorsanız, gaz sancısının uykusunu bölmesine engel olmak için çiğ soğan, sarımsak, kuru fasulye, karnıbahar gibi gaz yapan yiyecekleri daha az tüketmeye çalışın.
 • Bebeğinizin gece ve gündüz uykularının hep aynı yerde olmasına özen gösterin. Böylelikle yatağına alışmış olacaktır.
 • Bebeğinizin, kendi yatağında kendi başına uyumasını sağlayın. Bebeğiniz böylece kısa sürede yalnız başına uyumayı öğrenecek, uyandıktan sonra yeniden uyuma beceresini de kazanmaya başlayacaktır.
 • Bebeğinizin beslenme miktarları ve öğün sayıları çok önemlidir. Özellikle gece iyi uyuması için gündüz karnının iyice doyması gerekir. Bebeğiniz 6. Ayını doldurduysa gündüz beslenmesine dikkat ederek, gece beslenme alışkanlığını düzene oturtabilirsiniz.
 • Bebeğinizin yatağını sevmesi için bir oyuncağı uyku arkadaşı olarak bebeğinize sevdirebilirsiniz.
 • Bebeğiniz yavaş yavaş büyümüş, hareket kabiliyeti artarak ayağa kalkmış olabilir. Bu yeni becerilerini gündüz vakitleri bol bol tekrar ettirirseniz geceleri daha keyifle uyumasını sağlayabilirsiniz.
 • Bebekler 6-9 aylıkken diş çıkarmaya başlarlar. Bu da uyku düzenlerini etkiler. Bu süreçte çok sabırlı davranmak gerekir.

Diş çıkaran bebeğinizi rahatlatmak için

 • Diş kaşıyıcı kullanın,
 • Diş etlerine masaj yapın,
 • Beslenmesinde yoğurt, elma püresi gibi daha soğuk olan gıdaları tercih edebilirsiniz.
 • Bebeğiniz büyüdükçe uyanık kalabildiği süre artar. Gündüzleri uyku sayısını azaltıp, uyku sürelerini arttırabilirsiniz.

1 yaşından sonra gündüz uykuları genelde bire iner. Gece kesintisiz bir uyku için, çocuğunuzu yatmadan önce hafif atıştırmalıklarla besleyebilirsiniz. Böylelikle bebeğiniz acıktığı için uykusundan uyanmayacaktır.

Bebeklerde uyku düzeni

Bebeğinize tek başına uykuya dalmasını öğretmeniz gerekir. Gerek bebekler gerekse de erişkinler gecede birkaç defa uyanabilir. Bebeklerde uyku sırasında bu normal bir durumdur. Uyanıklıklar kısa süreli olup hatırlanmaz. Kendi kendine uyuyabilen bir bebek bu uyanıklıkların ardından tekrar uykuya kolayca dalabilir. Bebeğinizin uyku saatlerine dikkat etmeniz gerekir. Özellikle gece uykuya dalmada veya yatağa gitmede bebeklerde uyku sorunu yaşanıyorsa şekerleme uykusu daha erkene çekilebilir. Sallama gibi yöntemler ise diş çıkarma, hastalıklar gibi özel durumlar dışında kesinlikle önerilmez.

Bebeklerde uyku eğitiminde geleneklerin etkisi

Bu durum tamamen yaşam koşullarına, gelenek, örf ve adetlere dayanır. Bebeğin uyku yerinin seçiminde ebeveynlerin uyku gereksinimleri dahil rol oynar. Bebeğinizle beraber uyuyacaksanız ortamın bebeğiniz için çok sıcak olmadığından, çarşafların gergin olduğundan ve bebeğinizin boğulma tehlikesi olmadığından emin olmak gerekir.

Bebeğinizin uykusunun geldiğini anlayabilirsiniz

Bebekler uykuları geldiklerinde kulaklarıyla ve gözleriyle oynar, göz kapakları düşer, mahmurlaşıp, esnemeye başlarlar. Bu sırada bebeği yatağına koyup tek başına uykuya dalması sağlanmalıdır. Böylece uyandıklarında uykuya daldığı koşulların aynı olduğunu görüp tekrar uykuya tek başına geri dönerler.

Bebek ve çocuklar kaç saat uyumalı?

Bebeklerde uyku konusunun önemli unsurlarından biri uyuma süreleridir. Yenidoğanlar günde 16- 18 saat uyuyarak gelişir. 2 – 6 ay arasında uykudaki dalgalar daha net hale gelir. 2-12 ay arasındaki bebekler ise arada uyanıklık dönemleri olmak üzere toplam 14-15 saat uyur. 9. aydan sonra bebeklerin yüzde 90’ı gece boyunca deliksiz uyumaya başlar. Beyin geliştikçe geceleri daha uzun uyuyup gündüz 1.5- 3.5 saat süreyle şekerleme uykusu yaparlar. Büyüdükçe şekerleme uykusu sayısı azalır. Üç yaşındaki çocukların yüzde 92’si, 4 yaşındakilerin yarısı, 5 yaşındakilerin ise sadece üçte biri şekerleme uykusu yapar. 3 – 6 yaş arası okul öncesi çocukların 11- 13 saat, 6- 12 yaş arasındaki çocukların 10- 11; ergenlerin ise 8.5- 9.5 saat uyku gereksinimi bulunur.

 

Kategoriler: Hamilelik Planlama
Hamilelikte Oruç ile İlgili Bilmeniz Gerekenler
Bebeğinizi Eğlendirmek Neler Yapmalısınız?