Hamilelik Planlama

Bebeklerde Yastık Kullanımı

Bebeklerde Yastık Kullanımı

Bebeklik çağındakilerin kesintisiz ve rahat şekilde uyku süreçlerini geçirebilmeleri adına bebeklerde yastık kullanımı konusunda gerekli olan tüm soruların eksiksiz şekilde cevaplanması gerekir. Her geçen gün farklı yastık tipleri ebeveynlerin karşılarına çıkartılıyor olsa da konu ile alakalı doğru bilgilerin edinilmesi her zaman önemlidir.

Aksi durumda yanlış yastık kullanımıyla beraber yalnızca bebeklerin uyku kalitesinde değişimler ortaya çıkmaz. Bununla beraber bebeklerin vücut yapısında da çeşitli sorunlar kendini gösterir. Bebekler büyümeye başladıkları zamanlarda ortaya çıkan değişimleri ebeveynler tarafından rahatlıkla gözlemlenebilir.

Bundan dolayı da ebeveynlerin mutlaka bebeklerin gelişimlerinin takip edilmesi ve buna göre başta yastık seçimi olmak üzere gerekli olan detayların tamamının üzerinde durulması gerekir. Ebeveynlerin bebeklerinin gelişimine göre doğru adımları atmaması, bebeklere faydadan çok zararlar sağlar.

Bebekler Ne Zaman Yastık Kullanmalı?

Ebeveynlerin bir kısmına söylenilenlerin aksine yeni doğmuş bir bebeğin doğumun hemen sonrasında yastıkta yatması kesinlikle doğru değildir.

Bunun sebebi ise o dönemdeki bebeğin kemik gelişiminin henüz tamamlanmamış olmasıdır. Bebekler konusunda uzman olanlar, yastık kullanımın bebeğin kas gelişimine bağlı olarak doğru zamanlarda yapılması ile alakalı tavsiyelerde bulunurlar.

Bebek kendi başına oturabilmeye başladıysa ve yüz üstü uzandığı zamanlarda başını yukarıya doğru kaldırmaya başladıysa artık sorunsuzca onun için uygun olacak yastıklar arasından seçim yapılabilir.

Genel olarak bebekler uyumaları sırasında yastık kullanılmadan da güzel şekilde bu zamanlarını geçirebilirler. Ancak boyun gelişimlerinin desteklenmesi ve daha kolay hale getirilmesi için yastık kullanılması gerekir.

Bebekler için seçilen yastıklar, yetişkinler için üretilmiş yastıklardan daha farklıdır. Yetişkinlerin yastıklarının bebekler için kullanımı sonrasında ne yazık ki kalıcı zararların meydana gelmesi son derece olasıdır.

Bebeklerin yastık kullanıp kullanmayacağına karar verilmesi için mutlaka doktor ile iletişimde olunması oldukça önemlidir. Bazı ebeveynler bu konuda kulaktan dolma bilgiler ışığında hareket ederler.

Bunun sonucunda da çeşitli olumsuz durumlar ile karşılaşırlar. Böylesi durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına aynı bebeğin gelişimini takip ederken aynı zamanda bebeğin ne zaman yastık kullanıp kullanmayacaklarının kararını da vermeleri gerekir.

Bazı bebekler aylık dönemlerinin ilerlemiş olmasına rağmen yastık kullanmak istemezler. Böylesi durumlarda anne babaların yaptıkları en büyük yanlışlardan biri de bebeğinin yastık kullanmaya zorlaması oluyor.

Bebekler bu durumda yastık kullanıma karşı antipatik tavırlar geliştirir ve rahat şekilde uyuyamazlar. Böylesi durumlar ile karşılaşılmaması adına mutlaka zorla yastık üzerinde bebeğin uyuması zorlanmamalıdır.

Bebekler İçin Yastık Kullanımı Zararlı Mı?

Düşünülenlerin aksine bebeklerin uyumak için yastığa ihtiyaçları bulunmaz. Bundan dolayı da doğmalarından hemen sonra başlarının alt kısımlarına yastık koyulması gerek olmaz. Uzmanlar genel olarak bebeklerin yastık kullanabilmesi için kas yapısının buna uygun olması gerekir.

Ebeveynlerin bir kısmı erken dönemlerde yastık kullanımına başlamalarının yanı sıra seçtikleri yastıkların modeline ve bebeklerinin uyuma pozisyonlarına da dikkat etmezler. Yapılan araştırmalar, ani bebek ölümlerinin bir kısmı yanlış yastık kullanımı sonucunda ortaya çıkar.

Özellikle de yeni doğmuş bebeklerin nefes almalarını sağlayan kaslar bu dönemde ciddi anlamda zayıf yapıdadır. Bununla beraber tam olarak da hareket etme kabiliyetleri bulunmaz.

Bunun sonucunda da en ufak bir durum karşısında boğulma yaşamaları da mümkün hale gelmiş olur. Ebeveynlerin böylesine riskli sonuçlar ile karşı karşıya kalmamak adına bebekleri için yastık kullanımı öncesinde doğru yastıklar arasından seçim yapılmasına dikkat edilmelidir.

Bebekler Belirli Bir Süre Neden Yastık Kullanmaz?

Bebeklerin solunum sistemlerinin incelenmesi ile de görülebileceği üzere 2 yaşına kadar bu sistemleri ciddi anlamda zayıf olup gelişimi de henüz tamamlanmamış düzeylerde olur. Dolayısıyla bebeklerin doğumundan sonra yastık kullanmaya başlamaları için belirli bir sürenin geçmesi son derece önemli detayların başında gelir.

Aynı zamanda çok erken dönemlerde bebeklerin yastık kullanması sonucunda kas gelişiminin engellenmesi sorunu ortaya çıkar. Bunun yanı sıra uzmanlar yanlış dönemde yastık kullanmaya başlayan bebeklerde omurilik bölgesinde bozulmaların meydana gelebileceğini belirtiler.

Yenidoğan Bebekte Neden Yastık Kullanılmaz?

Dünyaya gözlerini yeni açmış bebekler tam anlamıyla savunmasız bir yapıdadır. Bundan dolayı da yalnızca beslenmeleri konusunda değil akla gelen gelmeyen her konuda ebeveynlerin adımlarını dikkatlice atmaları gerekir.

Aksi halde ortaya çıkacak sonuçlar tahmin edilemez ciddi zararların kendini göstermesine sebebiyet verebilir. Bu süreçteki bebeklerin uyku düzenlerinin yanı sıra yastık kullanmamaları da yine üzerinde durulması gereken önemli detaylar arasında kendine yer buluyor.

Yeni doğmuş olan bebeğin vücudunun diğer bölgelerinde olduğu gibi boyun gelişimleri de henüz tamamlanmamış durumdadır. Aynı zamanda nefes almalarını sağlayan kaslar da o dönemde zayıf durumdadır. Henüz ilgili bölgelerdeki gelişimler tamamlanmadan kesinlikle yastık kullanılması tavsiye edilmez.

Yeni doğan dönemdeki bebek eğer ki yastık kullanarak yatırılırsa, hareket kabiliyetleri gelişmediği için en ufak bir durumda boğulma ile karşı karşıya kalabilirler. Yeni doğmuş bebekler için uyku son derece büyük öneme sahiptir. Bundan dolayı da anne babaların yen doğan bebeklerinin gelişim süreci için uyku kalitesine dikkat etmek gerekir.

Uyku düzenini sağlamak adına uyuma sürecinde kullanılan ürünleri doğru seçmek de ciddi anlamda önem taşır. Kimi anne babalar yeni doğan bebeklerin mutlaka yastıkla uyuması gerektiği düşüncesinde olabilirler.

Gerçekte ise bu düşünce son derece yanlıştır. Bu bebeklerin yalnızca uykuları esnasında rahat olmaları adına doğru sıcaklıkta ve seçimi özenle yapılmış yatak yeterlidir. Üzerlerine bebekleri çok sıcağa maruz kalmayacak battaniyelerin seçilmesi ile beraber bebek için uyku ortamı oluşturulmuş olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Ebeveynler, bebekleri dünyaya gelmeden önce onun her konuda sorunsuzca yaşamlarını sürdürebilmeleri adına araştırmalarına devam ederler. Bebeklerin gelişimleri için oldukça önemli olan uyku da yine en fazla hakkında inceleme yapılan konular arasında yer alır.

Bebeklerin yastık kullanıp kullanmamaları gerektiği ile en fazla sordukları önemli sorulara doğru cevaplar almaları ise bu aşamada son derece önemlidir. Yanlış cevapları alan ebeveynler kimi zaman bebeklerinin sağlıklarına olumlu yerine olumsuz etkilerde bulunabilirler.

Konu hakkında en iyi bilgiler alanında uzman isimler tarafından verilir. Bu aşamada başka insanlardan alınan bilgiler ile ilerlemek bebeklere fayda yerine zarar verir. Özellikle de bebeklerin uyku düzenlerinin doğru şekilde organize edilmesi gerekir.

Bu süreçte yastığın ne zaman kullanılması gerektiği, nasıl yastık seçileceği gibi detaylar hayati öneme sahiptir. Dışarıdan bakıldığı zaman oldukça kolay gibi görülen bu konular yeni doğmuş olanından başlayarak bebekler için ciddi anlamda önemlidir.

6 Aylık Bebek Yastık Kullanır Mı?

Uzmanlar genel olarak 6 aylık bebekler için yastık kullanılmasını önermez. Çünkü bu dönemde pek çok bebek kendi başları üzerinde sabit şekilde durma pozisyonunu gerçekleştiremezler. Bu da uyurken düşmelerine sebep olabilir.

6 aylık bebek uyurken yastık kullanımı sonucunda ani bebek ölümüne ve solunum problemlerine zemin hazırlayabilir. Dolayısıyla bu dönemdeki bebekler için yastık kullanmak yerine ebeveynler bebek için uygun tarzda uyku ortamını oluşturabilirler. Böylece bebekler gelişimleri için oldukça önemli olan uykularını en iyi şekilde almış olur.

Bu konu hakkında yapılacak araştırmalar ile görülebileceği üzere farklı markalar tarafından bebekler için yastık üretimi yapılıyor. Anne babaların bu aşamada ilk olarak bebeklerinin yastık ile uyuma evresine geçip geçmediğine önem vermelidir. Sonrasında seçilecek yastıkların özellikleri dikkatlice incelenerek seçim yapılmış olur.

1 Yaş Bebek Yastığı Nasıl Olmalı?

1 yaşına gelmiş olan bebekler için yastık seçimi esnasında aşağıdaki detaylara dikkat edilmesi ciddi anlamda önem taşır.

  • Bebeğin boynunu ve başını desteklemesi için mutlaka uygun boyutlardaki yastıklar arasından seçim yapılması gerekir. Standart olarak üretilen bebek yastıkları beşik ya da bebek yatağına uygun boyutlarda üretilirler.
  • Doğru şekilde 1 yaşındaki bebek için yastık seçilmek istendiğinde mutlaka yumuşak fakat bebeğin boyun ve baş kısmına doğru şekilde destek sağlayabilecek malzemelerden üretilmiş modeller içerisinden seçim yapılmalıdır.
  • Yastığın üretildiği malzemenin doğru seçilmesi de yine önemli detaylar içerisinde kendine yer buluyor. Bebeğin hassas cildine uygun olacak malzemelerden üretilen yastıklar arasından seçim yapılmalıdır. Hipoalerjenik, nefes alabilen yapıda, organik pamuk ve pamuk yastıklar bu aşamada idealdir.
  • Bebeğin cildinin zarar görmemesi adına kıyafetlerinin, yatağının, yastığının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bu aşamada kolay çıkartılıp yıkanabilen yastıklar içinden seçim yapılmalıdır.
  • Güvenlik detayı 1 yaşındaki bebek için yastık seçimi sırasında önemli olan diğer bir detaydır. Tercih edilecek yastık küçük parçalara ayrılmamalı ve bebeğin nefes almasını engellememelidir. Bununla beraber bebeğin kolaylıkla başını yastığa gömeceği ya da sıkışabileceği modellerden de uzak durmak gerekir.

Bebeğin güvenli ve rahat şekilde uyuyabilmesi için bu detaylara dikkat edilmesi son derece önemlidir.

2 Yaş Bebek Yastığı Nasıl Olmalı?

2 yaşına gelmiş bebekler için yastık seçimi yaparken mutlaka baş ve boyun kısmını doğru şekilde destekleyecek modeller incelenmelidir. Baş kısmına göre aşırı büyük ya da küçük yastıklar bebekler için faydadan çok zarar sağar.

Seçilecek yastığın boyun bölgesini desteklerden sert yapıda olmamasına dikkat edilmelidir. Sert yapılı yastıklar bebeğin boyun bölgesine ciddi oranda zarar verebilir. Hipo alerjenik, nefes alan yapılı yastıklar bebeklerin uyku esnasında terlemesini ve bunun sonucunda ciltlerinde sorunların ortaya çıkmasını engeller.

3 Yaş Bebek Yastığı Nasıl Olmalı?

Bebeklerin boyun kısımları yetişkin bireylere nazaran daha kısa yapıdadır. Bundan dolayı 3 yaşındaki bebekler için yastık seçimi yapılacağı zaman bu detay asla unutulmamalıdır.

Çok kalın yapıdaki yastıklardan ziyade bebeğin boyun yapısına uygun olacak tarzda ince yapıdaki yastıklar arasından seçimler yapılabilir. Bu dönemlerdeki bebeklerin alerjik yapıda olup olmadığının belirlenmesi oldukça önemlidir.

Alerji durumlarının belirlenmemesi sonucunda yünlü ya da kuş / kaz tüylü yastıklar arasından seçim yapılması halinde bebeğin alerjisinin tetiklenmesine sebebiyet verilebilir. Bunun olmaması adına mümkün olduğu kadar kafanın yastığa gömülmemesi adına kısmen sert yastıklar içerisinden seçimler yapılmalıdır.

4 Yaş Bebek Yastığı Nasıl Olmalı?

4 yaşına girmiş olan bebekler için yastık seçimi yaparken mutlaka doğru malzeme ile üretilmiş ürünlerin arasından seçim yapılması gerekir. Bebeğin cildinin tahriş olmaması adına malzeme seçimini doğru yapmak oldukça önemlidir.

Doğal malzemelerden üretilmiş olan yastıklar bu aşamada 4 yaşındaki bebekler için ideal yastıklar arasında yer alıyor. Narin vücuda sahip olan bebekler sentetik malzemelere karşı da ekstra düzeyde duyarlıdır. Bu malzemeler bebeklere ciddi anlamda tahrişe sebep olabilir. Doğal malzemelerin kullanıldığı yastıklar bebeklerin tahriş olmasını engeller.

Bebekler uykuda sıklıkla terlerler. Bu terlemenin bebeklere zararı olmaması için mutlaka nefes alabilen yapıdaki yastıkları seçmek gerekir. Var olan terler bu yastıklar sayesinde emilerek bebeğin cildinde sorunların ortaya çıkmasını engeller.

 

Kategoriler: Hamilelik Planlama
Doğru Süt Sağma Pompası Seçimi Nasıl Yapılır?
Gebelik Dönemi için Ödem Atıcı Besinler