Beslenme

Gaz Yapmayan Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Birçok anne gaz yapmayan süt yapan yiyecekler konusunda bilgi edinmek ister. Emziren annelerin, gaz yapmayan süt yapan yiyecekler konusunda bilgi sahibi olmaları çok büyük önem taşır. Bebeğiniz ve kendiniz için en doğru besinleri tercih etmeniz sağlıklı bir emzirme dönemi geçirmenize katkı sağlar.

Anne Sütünü Arttırırken Gaz Yapmayan Besinler Nelerdir?

Anne sütünü arttırırken gaz yapmayan besinler şunlardır:

 • Et
 • Balık
 • Yumurta
 • Süt
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Yeşil mercimek
 • Meyveler
 • Kuruyemişler

Bu besinler anne sütünü arttırırken bebeğinizin gaz problemi yaşamasına da engel olurlar.

Doğru Beslenmenin Bebek Sağlığı Üzerindeki Etkisi Nedir?

Annenin tüketmiş olduğu her besin aynı zamanda bebeğin tüketmiş olduğu besin demektir. Emziren bir annenin doğru besinleri tüketmesi bebek sağlığı üzerinde büyük önem taşır. Çünkü bebeğiniz anne sütünden aldığı vitamin ve mineraller sayesinde büyüme sağlayacaktır. 

Eğer yanlış ve yasak olan besinleri tüketirseniz bebeğiniz bundan olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle her annenin doğru bir beslenme programı ile ilerlemesi gerekir. Sütün kalitesini ve miktarını arttıran besinleri tercih etmek her zaman daha sağlıklı olandır. Doğru beslenen bir annenin bebeği her zaman sağlıklıdır.

 • Sebzeler

​​​​​​Sebzeler, anne sütünü arttıran en önemli besinlerdir. Bebeğini anne sütü ile besleyen herkesin mutlaka tüketmesi gereken besinler olarak kabul edilir. Sebze tüketimi olmadan anne sütünü arttırmak pek mümkün değildir.

 • Yeşil Yapraklılar

Anne sütü denildiği zaman akla ilk gelen sebzelerden biri yeşil yapraklılardır. Anne, bebeğini emzirirken çokça enerji harcar. Bu enerjinin yerine gelmesini sağlayan ve süt üretimini devam ettiren yeşil yapraklılar, annenin ihtiyaç duyduğu kaloriyi hemen yerine getirir. 

Yeşil yapraklı sebzeler içerisinde semizotu, roka, maydanoz, marul, dereotu, karalahana, ısırgan ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, süt üretimini sağlayan hormonların salgılanmasına etki ederler. Bu nedenle annelerin beslenme düzeninde yer alması gereken başlıca besinlerden biri olarak kabul edilirler.

 • Havuç

Fitoöstrojen olması ile bilinen havuç, A vitamini konusunda aranan bir sebzedir. Aynı zamanda beta karoten bakımında da son derece zengindir. Havucun bu derece sağlıklı bir sebze olması, annenin sütünü arttırmasına etki eder. 

Bu yüzden eğer sütünüzü sebzeler aracılığı ile arttırmak istiyorsanız, havucu menünüzden eksik etmemelisiniz. Özellikle de taze şekilde tüketim yapmak süt konusunda anneye çok fazla yardımcı olacaktır.

 • Kırmızı Pancar

Anne sütünü arttıran sebzeler arasında kırmızı pancara yer vermemek olmaz. Başlı başına vitamin deposu olarak kabul edilen kırmızı pancar, hem çiğ hem de haşlanmış olarak tüketilebilir. Kırmızı pancarın en önemli özelliği kan temizleyici olmasıdır. 

Bu nedenle de çok sağlıklı bir sebze olarak kabul edilmektedir. Eğer sütünüzün kalitesini arttırmak istiyorsanız kırmızı pancar tüketimine ağırlık vermelisiniz. Ancak yine de her ne kadar sağlıklı olsa bile aşırı tüketime karşı dikkatli olmanızda fayda vardır.

 • Bal Kabağı

Anne sütünü arttırma konusunda birebir olan bal kabağı, özellikle de kış aylarının vazgeçilmezidir. Galaktolog olarak kabul edilen bal kabağı, anneler için tavsiye edilen bir sebzedir. 

Bal kabağı tüketen annelerin sütünde artış meydana geldiği tespit edilmiştir. Bal kabağının tok tutucu bir etkisi vardır. Yüksek lifli olmasından dolayı da sindirimi kolaylaştırır. Bebeğini emziren anneler bu sebzeyi hem tatlı hem de çorba olarak tüketebilirler. Bal kabağı tatlısını tahin ile süsleyerek lezzetli ve sağlıklı bir tatlı yapabilirsiniz.

 • Ispanak

Ispanak süt yapımı konusunda çok faydalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler arasında en fazla öne çıkan sebzedir. Demir bakımından aşırı zengin bir besin olması, hem anne hem de bebek için ne derece önemli bir sebze olduğunu gösterir. 

Düzenli bir şekilde ıspanak tüketen annelerin süt oranlarında gözle görülür bir artış gerçekleşmektedir. Ispanağı hem yemek hem de salata şeklinde tüketerek gerekli vitaminlerini kazanabilirsiniz. Özellikle de salata olarak tüketilen ıspanak çok daha faydalı olacaktır.

 • Meyveler

Meyveler de süt üretiminde olmazsa olmazlardır. Özelikle bazı meyveler bu konuda büyük birer nimet olarak kabul edilirler.

 • Muz

Her mevsimin vazgeçilmez meyvelerinden biri olan muz, anne sütünü arttıran meyvelerdendir. Ayrıca muz bebeklerinde çok sevdiği bir meyve olarak kabul edilir. Muz yiyen annelerin bebekleri, memede daha fazla kalırlar. 

Bu da bebeğin fazlaca anne sütü almasına etki eder. Muz karbonhidrat bakımından çok faydalı bir meyvedir. Bu nedenle emzirme yapmadan önce annelerin muz tüketmesi, annenin ihtiyacı olan karbonhidratın fazlasıyla karşılanmasını sağlayacaktır. Muz aynı zamanda tok tutucu bir özellik de taşır. Yüksek potasyum içermesinden dolayı bebeğin kolaylıkla uykuya dalmasına da yardım eder.

 • Kayısı

Anne sütü miktarına etki eden meyvelerden bir diğeri ise kayısıdır. Yaz meyveleri arasında yer alan kayısı, mevsiminde tüketildiği zaman gerçekten çok faydalı bir meyvedir. İçeriğindeki vitaminler sayesinde annenin çok sağlıklı bir süt üretimi yapmasına etki eder. 

Aynı zamanda süt miktarının da artmasına yardımcı olur. Ancak her ne kadar faydalı ve arttırıcı bir meyve olsa da fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Kayısının fazla tüketilmesi sindirim sistemini bir miktar bozabilir. Bu nedenle anne adayının tükettiği her meyveyi kararında tüketmesi gerekir. Aksi halde bazı sindirim problemleri ortaya çıkabilir.

 • Hurma

Anne sütü konusunda belki de tüketilebilir en doğru meyvelerden biri hurmadır. Tamamen doğal bir şeker seviyesine sahip olan hurma, hem anne hem de bebek için son derece faydalıdır. Anne sütünün miktarını arttırırken kalitesini de arttırır. 

Bu nedenle uzmanlar emziren annelerin günde birkaç adet hurma yemelerini tavsiye eder. Hurma, kurutulmuş bir meyve olduğu için çok sağlıklıdır. Hurmayı normal bir şekilde tüketebileceğiniz gibi tatlılarınızda da kullanabilirsiniz. Doğal şeker oranı sütünüze karışacağı için bebeğinizin de çok hoşuna gidecek bir tat olacaktır.

 • Üzüm

Üzüm yaz meyveleri arasında yer alır. Gerek yeşil olanı gerekse siyah olanı son derece faydalıdır. Anne adayları süt artışı konusunda her ikisini de rahatlıkla tüketebilir. Ancak kuru üzüm bu konuda daha fazla öne çıkar. 

Her açıdan çok daha faydalı olan kuru üzüm, süt miktarını arttırdığı gibi kan yapıcı bir etkiye de sahiptir. Bu nedenle şiddetle tavsiye edilen bir meyvedir. Anne adayları daha fazla süt üretimi yapmak istiyorlar ise kuru üzümü özellikle de gece vakitlerinde ve sabah aç karnına tüketmelidirler. Böylece hormonların en fazla çalıştığı saatlerde süt üretimine destek sağlanabilir.

 • İncir

İncir de yine faydasından şüphe edilmeyen lezzetli meyvelerden biridir. Başlı başına şifa kaynağı olarak nitelendirilen incir hem yaş hem de kuru olarak tüketilebilir. Özellikle de kurutulmuş incir anne sütünü arttırma konusunda çok daha başarılı bir sonuç ortaya çıkarır. 

Her anne rahatlıkla incir tüketimi yapabilir. Bebeğinizin de seveceği bir tat olan incir, mevsiminde yenilmelidir. Günde birkaç adet kuru incir ya da taze incir tüketmeniz tavsiye edilir. Bu tüketimi yaparken özellikle de emzirme vakitlerini tercih etmeniz daha fazla işinize yarayacaktır.

 • Kuruyemişler

Kuruyemişler, anne sütü miktarında ve kalitesinde ciddi bir yükselme meydana getirirler. Bu nedenle her annenin tüketmesi gereken bazı kuruyemiş çeşitleri bulunuyor.

 • Ceviz

Anne sütünü arttıran kuruyemişler arasında cevizin yeri çok başkadır. Çünkü hem beyin gelişimi hem de süt artışı konusunda bulunmaz bir nimet olarak kabul edilir. Her annenin elinin altında bulundurması gereken ceviz, aynı zamanda daha sağlıklı bir vücut için de gerekli görülüyor. 

Ancak uzmanlar hem annelerin hem de normal insanların fazla ceviz tüketimine karşı bilinçli hareket etmelerini tavsiye ediyor. Günde birkaç adet ceviz tüketmek, anne sütünün artması için yeterli gelecektir. 3 veya 4 adet ceviz bu konuda tavsiye edilen miktardır.

 • Fındık

Cevizden sonra anne sütü arttıran kuruyemişlerden bir diğeri ise fındıktır. 8-10 tane fındık tüketen annelerin süt miktarlarında istenilen artış elde edilmektedir. Fındığın yağlı bir kuruyemiş olması, aminoasit konusunda faydalı bir ürün olmasına neden oluyor. 

Bu aminoasitler sayesinde süt oluşumu için ihtiyaç duyulan seratonin yapısına destek sağlanıyor. Böylece süt miktarı ve kalitesinde önemli bir artış elde edilebiliyor. Her gün bir avuç kadar fındık tüketmeniz size gerekli desteği fazlasıyla sunacaktır.

 • Badem

Anne sütü söz konusu olduğunda bademe değinmemek olmaz. İçerdiği yağlı mineraller sayesinde anne sütünün daha kaliteli olmasına etki eden badem, aynı zamanda sütun daha da lezzetli olmasını sağlar. 

Badem tüketimi yapan annelerin sütü istisnasız artış göstermektedir. Bu nedenle gönül rahatlığıyla tüketebilir bir kuruyemiştir. Bademi her şekilde tüketebilirsiniz. Özellikle de tatlılara çok fazla yakışan badem, her annenin yanında bulundurması gereken bir kuruyemiştir.

 • Kuru Üzüm

Anne sütü konusunda mutlaka dikkate almanız gereken bir diğer kuruyemiş ise kuru üzümdür. Kuru üzüm bu konuda olmazsa olmazdır. Pek çok faydası olduğu tespit edilen kuru üzüm, anne sütünün ciddi oranda artmasını sağlayan önemli bir içeriğe sahiptir. 

Ayrıca anne sütünü arttırırken aynı zamanda annenin enerji kazanmasını da sağlar. Bu nedenle sürekli olarak tüketilebilir. Kuru üzüm içerisinde yer alan şeker miktarı, anne sütüne doğal bir şeker aroması kazandırır. Bu da bebeğinizin çok fazla hoşuna gider. Sağlıklı bir emzirme dönemi geçirmek isteyen anneler kuru üzümü kesinlikle unutmamalıdır.

 • Kuru İncir

Anne sütü konusunda kendisine en az kuru üzüm kadar değer verdiren bir diğer kuruyemiş ise kuru incirdir. En başta süt kalitesini etkileyen bu ürün süt miktarında da belli bir artış yaşanmasını sağlar. Kuru incir tüketen annelerin tüketmeyen annelere oranla daha kaliteli süt ürettikleri tespit edilmiştir. 

Bu nedenle uzmanlar, anne sütünü arttıran kuruyemişler arasında kuru incire de yer vermektedir. Günde birkaç tane kuru incir yemek bebeğinizin daha sağlıklı bir süt emmesini sağlayacaktır. Kuru incir aynı zamanda annenin gün içerisinde kaybettiği enerjisini yerine gelmesine de yardımcı olacaktır.

 • İçecekler

Anne sütünü arttırmaya etki eden içeceklerin varlığından da söz edilebilir. Anne adayı önerilen bu içecekleri tüketerek daha fazla süt verimi elde edebilir.

 • Su

Anne sütü denildiğinde tabii ki de akla ilk gelen içecek sudur. Suyun ne kadar faydalı olduğu kesinlikle tartışılmaz bir konudur. Su tüketimi sadece annelerin değil herkesin dikkat etmesi gereken bir konudur. 

Hayatımızdaki en önemli şeylerden biri olarak kabul edilen su, emziren annelerin fazlasıyla tüketmeleri gereken bir içecek olarak kabul edilir. Anneler, gün içerisinde minimum 2-3 litre su içmelidirler. Su tüketimi asla ihmal edilmemelidir. Aksi halde anne ve bebek yeterli enerjiyi kazanamazlar.

 • Maden Suyu

Maden suyunun içeriğinde bolca vitamin ve mineral bulunur. Tam anlamıyla doğal olarak kabul edilen bu içecek, anne sütünü artırma konusunda son derece başarılıdır. Kan basıncının düzenlenmesini sağlayan maden suyu, bebeğin emdiği sütten daha fazla mineral almasına yardım eder. 

Vücut dengesini sağlama konusunda da çok etkili bir içecektir. Sütünü arttırmak için çaba gösteren anneler, maden sularını rahatlıkla tüketebilirler. Maden suyunun doğal olması, uzmanların bu içeceği gönül rahatlığıyla tavsiye etmelerine neden olmuştur.

 • Amber Çayı

Emziren annelerin çay tüketmemesi gerektiğini düşünmek çok yanlış bir algıdır. Çünkü doğada bulunan her bitkide ayrı bir enerji ve vitamin vardır. Bu nedenle özellikle böyle hassas dönemlerde ne gibi bitkileri tercih edebileceğinizi bilmeniz önemlidir. 

Amber çayı da emziren annelerin tercih edebilecekleri bir içecek olarak kabul edilir. Son derece faydalı olan amber çayı, magnezyum ve demir bakımından çok zengindir. Prolaktin hormonu için faydalıdır. Bu da anne sütünün artmasına yardımcı olmasını sağlar.

 • Rezene Çayı

Rezene tıpkı havuçta olduğu gibi fitoöstrojen konusunda çok zengindir. Rezene çayı tüketmek süt kanallarının gelişmesi açısından önemlidir. Rezene çayı sayesinde süt kanalları önemli oranda gelişme gösterdiği için doğal olarak süt miktarı da gelişme gösterir. 

Rezene çayı aynı zamanda hazımsızlık konusunda birebirdir. Hem anne hem de bebek açısından faydalıdır. Eğer bebeğinizde hazımsızlık sorunu var ise rezene çayı tüketerek ona yardımcı olabilirsiniz. Yeni doğum yapmış anneler, arada sırada rezene çayı tüketerek daha hızlı toparlanabilirler.

 • Isırgan Otu Çayı

A, B1, B6, B12, C ve K vitaminlerini bolca bulunduran ısırgan otu, hem içecek hem de çorba şeklinde tüketilebilir. Ancak ısırgan otunu kullanırken iyice temizlemek önemlidir. Isırgan otunu özellikle çay olarak tükettiğiniz zaman anne sütünün arttığını fark edeceksiniz. 

Mineraller ve protein açısından zengin sayılan ısırgan otu çayı, süt kalitesini de etkilemektedir. Ancak ısırgan otu çayının tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Bu tarz bitki çaylarını tercih ettiğiniz zaman kafanıza göre kullanım yapmamalısınız.

Kategoriler: Beslenme
6 Aylık Bebeğin Beslenmesi Hakkında Tavsiyeler
6 Aylık Bebek Ne Yer İçer?