Hamilelik Planlama, Bebeveynlik, Hamilelik Dönemi

Hamilelikte Mide Ağrısı Neden Olur ?

Hamilelikte Mide Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik döneminin en sık yaşanan problemlerinden biri hamilelikte mide ağrısı sorunudur. Hemen hemen her anne adayının başına gelen bu problem, gebelik sürecinin en rahatsızlık verici problemlerinden biri sayılır. 

Gebelikte böyle bir sorunun yaşanması gayet doğal kabul edilir. Bebeğin giderek büyümesi aynı zamanda rahmin büyümesi anlamına da gelir. Bu büyüme sonucunda ise bebek ve rahim mideye baskı yapmaya başlar. 

Bu baskı sonucunda başta mide ağrısı olmak üzere pek çok mide problemi meydana gelebilir. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde anne adayının midesi son derece hassas bir hale gelir. Bu hassasiyet yüzünden yenilen ya da içilen her şey mideye rahatsızlık verebilir. Bunun sonucunda da mide ağrıları meydana gelebilir.

Hamilelikte mide ağrısı belli bir aydan sonra daha da şiddetli hale gelebilir. Özellikle de son aylarda bebeğin çok fazla büyümesi bu sorunun da giderek büyümesine yol açabilir. Normal şartlarda mide ağrısı ile baş etmek daha kolayken hamilelik döneminde bu sorunla baş etmek için ekstra çaba göstermeniz gerekir. 

Çünkü bu dönemde anne adayı gerçekten çok hassas bir mide yapısına sahip olur. Ancak alacağınız belli tedbirler ile mide ağrılarının önüne geçebilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra belli öneriler sayesinde de mide ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Hamilelerin Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik dönemi daha düzenli bir yaşam biçimi uygulamanızı gerektirir. Bu durum en başta beslenme konusunda önemlidir. Mide ağrısı gibi ciddi problemlerle uğraşmamak anne adayının belli önerileri dikkate alması gerekir. Bu tür ağrılarla uğraşmamak için ilk yapmanız gereken şey sağlıklı ve düzenli beslenmektir. Özellikle de kahvaltı yapmadan güne başlamamalısınız. Az miktarda ama sık sık yemek yemelisiniz.

Hamilelikte mide ağrısı ile baş etmek isteyenler şu bitkisel yöntemleri kullanarak ağrının hafiflemesini sağlayabilirler:

 • Zencefil çayı
 • Su, karbonat ve limon suyu karışımı
 • Nane
 • Muz
 • Ihlamur çayı
 • Haşlanmış patates
 • Haşlanmış lahana

Gibi şeyleri tükettiğiniz zaman mide ağrınızın daha da hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Mide Ağrısı Olur?

Hamilelik döneminde mide ağrılarının meydana gelmesi belli bir haftadan sonra meydana gelir. Bu sorun genellikle gebelik döneminin ilk 4 haftasından sonra ortaya çıkıyor. 3. aya gelene kadar aralıklı bir şekilde devam eden mide ağrısı bu aydan sonra ise daha sık meydana gelmeye başlar. 

Bunun nedeni ise bebeği giderek büyümesi ve rahmin mideye doğru genişlemesidir. Son aylara doğru gelindiğinde ise mide ağrıları etkisini azaltmaya başlar. Bu sayede anne adayı biraz daha rahat nefes almaya başlayabilir. Mide ağrısını tamamen ortadan kaldırmak pek mümkün olmayabilir. 

Ancak yapılacak düzenli beslenmeler ile bu durumun etkisi minimum seviyeye indirilebilir. Beslenmek, her anne adayının dikkat etmesi gereken bir durumdur. Özellikle de hassaslık gösteren midenize ne tür besinleri alacağınızı iyi bilmeniz şarttır. Bu konuda doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermelisiniz.

Gebelikte Mide Ağrısı Ne Zaman Tehlikelidir?

Gebelikte mide ağrısı tehlikeli bir problem olarak kabul edilmez. Ancak bazı durumlar söz konusu olduğunda bu sorunu ciddiye almak gerekebilir. Mide ağrısı genellikle yatarken ya da yemek yedikten sonra şiddetli bir hal alabilir. 

Bu dönemler ağrının en sık görüldüğü anlardır. Ağrı şiddeti ise kişiden kişiye göre değişir. Ancak çok şiddetli bir mide ağrısı yaşıyorsanız bu durumun ciddiye almanız gerekebilir. Çünkü hamilelik döneminde şiddetli ve sürekli bir mide ağrısı yaşıyor olmak normal kabul edilmemektedir. 

Bu konuda herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekebilir. Çok şiddetli ve keskin bir mide ağrısı yaşıyorsanız kesinlikle kafanıza göre ilaç kullanımı yapmamalısınız. Aksi halde kendinize veya bebeğinize zarar verebilirsiniz. Anne adaylarının bu tür durumlardan uzak durmaları önemlidir.

Hamilelerde Mide Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Hamilelerde mide ağrısının ne zaman geçeceği kesin olarak tahmin edilmeyebilir. Çünkü her anne adayında aynı durumun meydana gelmesi beklenmez. Bazı anne adayları hassas mide bir mide yapısına sahip olduğu için uzun süre mide ağrıları ile uğraşmak zorunda kalabilirler. 

Bazı anne adaylarında ise durum tam tersi olabilir. Mide ağrısı probleminden kısa zamanda kurtulabilirler. Ancak duruma genel olarak bakılırsa mide ağrısı problemleri hamileliğin son aylarında ortadan kalkmaya başlayacaktır. 

Bunun kesin olarak ne zaman biteceği ise tamamen annenin ve bebeğin durumuna bağlıdır. Ancak hiç geçmeyen ve sürekli şiddetlenen mide ağrıları var ise bu durum başka bir durumun habercisi olabilir. Anne adaylarının bu ağrıları kontrol ediyor olmaları önemlidir.

Hamilelikte Mide Yanmasından Korunmak İçin Hangi Besinleri Tüketmemelisiniz?

Hamileliğin bir diğer problemlerinden sayılan mide yanması, yine pek çok anne adayının şikayet ettiği durumlardan sayılır. Mide yanması da en az mide ağrısı kadar kötü bir sorundur. Anne adayı hamilelik döneminde her besine karşı duyarlı olur. Bu duyarlılık yüzünden her besini rahat bir şekilde tüketmesi imkansız hale gelir. 

Özellikle bazı besinler mide yanmasını tetikleyici bir etkiye sahiptirler. Anne adayının hamilelikte bu besinleri tüketmemesi çok önemlidir. Aksi halde dayanılmaz bir mide yanması ile karşı karşıya kalınabilir. Yoğun bir mide yanması yaşıyor iseniz yapmamanız gereken en temel şeylerden biri asit oranı yüksek besinleri tüketmemektir. 

Özellikle limon, meyve suları ve turunçgiller bu konuda dikkat etmeniz gereken besinlerdir. Fazla miktarda kahve, asitli içecek ve çay içmemeniz gerekir. Krema, kaymak, mayonez ve tahin gibi besinlerden de uzak durulmalıdır. Fazla tuzlu besinlerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Aynı zamanda baharatlı ve acı şeyler de mide yanmasını ortaya çıkarabilir.

Mide yanmasından korunmak için yediklerinizi ve içtiklerinizi doğru seçmelisiniz. Yediğiniz her besin en başta sizi sonra bebeğinizi etkiler. Bu yüzden iyi bir beslenme programı ile gebeliği daha rahat bir şekilde yaşayabilirsiniz. 

Doğru bir beslenme programı uygulamanıza rağmen mide yanması sorunu hala devam ediyor ise bunu doktorunuza iletmeniz gerekir. Böylece yanmanın neden kaynaklandığını tespit ederek daha kesin bir çözüm bulabilirsiniz.

Gebelerde Mide Ağrısına İyi Gelecek 10 Öneri

Hamilelik döneminde mide ağrısı yaşamak yaygın bir sorundur. Geçici bir durum olmasına rağmen birçok anne adayının hayatını olumsuz etkileyebilir. Fakat belli önerilere kulak vererek mide ağrısını azaltabilirsiniz.

 • Kahveyi azaltmanız gerekir. Hatta kahve tüketimini tamamen sonlandırın. Kahve içerinde bolca bulunan kafein sizi çok rahatsız edebilir.
 • Gazlı içeceklerden uzak durun. Bu tür içecekler yüzünden mideniz yorulabilir.
 • Aşırı soğuk besinler tüketerek midenizi üşütmeyin.
 • Yemek yedikten hemen sonra yatmamaya özen gösterin. Belli bir süre ayakta durmanız ağrının geçmesine etki edecektir.
 • Kızartma türündeki her besinden uzak kalmaya çalışın. Bunun yerine tencerede pişen ya da haşlanan yemekleri tercih edin.
 • Çok fazla ekşi şeyler tüketmemeye çalışın. Özellikle de turşu bu konuda dikkat etmeniz gereken bir besindir.
 • Tulumba, baklava vb. şerbetli tatlılar tüketerek midenizi daha da fazla yormayın. Bunun yerine sütlü tatlılar tercih edilebilir. Aynı zamanda meyve tüketimi de yapılabilir.
 • Sıvı içeceklerinizin aşırı kaynar olmamasına dikkat edin.
 • Fazla baharattan her zaman uzak durun.
 • Su tüketimine her şeyden daha fazla ağırlık verin.

Bu önerileri yerine getirdiğiniz zaman mide ağrılarınız ile daha kolay baş edebilirsiniz.

Kategoriler: Hamilelik Planlama, Bebeveynlik, Hamilelik Dönemi
6 Aylık Bebeğin Beslenmesi Hakkında Tavsiyeler