Latkes Yatak

Kaliteli bir uyku deneyimi yaşayabilmek adına insanlar son dönemlerde kendilerine en uygun yatağı seçme arayışına girişti. Gelişen ve her daim gelişmekte olan yatak teknolojisi ile birlikte seçenekler arasından seçim yapmakta karar vermekte gittikçe zorlaşmıştır. Adını sıklıkla duyuran latkes yatak bir kauçuk türü olan lateksten üretilmiştir.

Lateks Yataklarının Avantajları

Öncelikle latkes yatak almak isteyenlerin merak ettiği konulardan birisi olan bu yatak türünün avantajlarının neler olduğudur.

İşte latkes yatak avantajları şöyledir;

  • Lateks Yatak Yüksek Konfor Sunar: Lateks yataklar çok yüksek konfor sunar. Bu yataklar ilk yatıldığında yumuşak bir batma hissi sunarak daha sonrasında ise destekleyici bir his sağlar. Doğal bir yaylanma özelliğine sahip olan latkes yatak, vücudun yüksek derecede rahatlık hissetmesine odaklanır.
  • Ağrıları Azaltıcı Etkiye Sahiptir: Özellikle sırt veya eklem ağrısına sahip olanlar için latkes yatak seçenekleri en iyi alternatiflerdir. Sonsuz bir konfor ve omurganın düzgün bir şekilde hizalanmasına yardımcı olan bu yatak türü fizyoterapistler tarafından da sıklıkla önerilir.
  • Omurganın Doğru Hizalanmasını Destekler: Omurganın doğru hizalanmasına destek veren lateks yataklar, omurganın doğal eğrilik özelliğini desteklerken, zindelik ve sağlık içinde zemin oluşturur. Yine doğru kan basıncının akmasında lateks yataklar bir öncü olduğundan tavsiye edilir.
  • Doğal Bir Uyku Ortamı Sağlar: Çıkarılan lateks özsuyu işlenerek konforlu bir yatağa dönüştürülen lateks malzemeleri tamamen doğaldır. Bu nedenle içeriğinde herhangi bir zehirli kimyasal veyahut materyal barındırmaz.
  • Tozlara ve Küflenmeye Karşı Dirençlidir: Üretimi sırasında herhangi bir ek kimyasal içermeyen latkes yatak, küflenme ve tozlanmaya karşı da son derece dayanıklıdır.
  • Alerjen İçermez: Alerjilere sahip kişilere uzmanlar tarafından önerilen yatak çeşitleri arasında genellikle lateks yataklar yer alır.
  • Doğa Dostudur: Kauçuk ağacının büyümesini de destekleyen lateks yatak üreticileri müşterilerin de bu desteklerin içerisinde olmasına yardımcı olur. Diğer yatak türleri ile karşılaştırıldığında en doğal malzemelerden üretilen lateks yataklar tam bir doğa dostu olarak bilinir.

Bu avantajlara sahip olan lateks yataklar insanlar tarafından son dönemde sıklıkla tercih edilen yatak türlerindendir.

Lateks Yatak Özellikleri Nelerdir?

Lateks yataklar tümüyle delikli bir sünger yapısına sahip olması ile bilinir. Bu özelliği ile yatağın nefes almasını sağlar ve kötü kokuların da giderilmesine yardımcı olur. Isı özelliğini de muhafaza altında tutması ile bilinen latkes yatak, terlemeyi minimuma indirerek ısının çok doğal bir şekilde dışarıya atılmasına ve iyi bir uyku uyunmasına destek verir.

Son derece doğal bir yapıya sahip olmasından ötürü lateks yataklar sağlık koşulları açısından da tamamen uygun bir zemin hazırlar. Çökme sorunu yaşanan yataklar genellikle bir süre kullanıldıktan sonra belirli bölgelerinde çöküş oluşması sebebi ile değiştirilmek durumunda kalınır.

Ancak latkes yatak asla çökme oluşturmaz. Vücut ağırlığını yatağa yatıldıktan hemen sonra dengeleyerek itici bir kuvvet oluşturur. Bu sayede çökme yaşanmaz. Yatak dengesi tüm yatağa eşit bir şekilde dağılım gösterdiğinden sarsıntılara bağlı uyku bölünmelerine rastlanmaz. Doğal bir malzemeden üretilmiş olması ile birlikte boşlukların tümünü doldurur ve bu sayede basınç noktalarına daha az yük yüklenir ve ağrısız bir uyanma gerçekleşmiş olur.

Lateks Yatak Nedir?

Özel olarak üretilen lateksten yapılmış olan yataklara lateks yatak adı verilir. Tropikal iklimlere özgü olarak üretilen kauçuk ağacının gövdesinden alınan öz sütü ile oluşturulan lateks, özel bir işlemden geçirilerek sonrasında bloklar haline getirilir. Yatakların doğal özelliklere sahip olması işte buradan gelmektedir.

Lateks özel maddeleri ile birleştirildikten sonra lateks yatak oluşturulur. Böylelikle de ortaya herkesin kesintisiz ve ağrısız uyumasına yardımcı olacak lateks yatak modeli ortaya çıkar. Son dönemlerde adından sıklıkla söz edilen latkes yatak modelleri sıklıkla kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Lateks Yatak Sağlıklı Mı?

Sentetik malzemelere kıyasla lateks yataklar oldukça sağlıklı seçenekler arasında yer alır. Alerjik bireyler için alerjinin oluşmasını engellemesi ve toz akarlarının oluşmasını önlemesi gayet sağlıklı bir yatak olması için sağlaması gereken özellikleri içerisinde bulundurur. Bu yatak türü omurga ve ağrı sorunları yaşayan bireylere fizyoterapist ve kayropraktisler tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir.

Doğal Lateks vs. Sentetik Lateks Yatakları

Dunlop ve Talalay adı verilen iki farklı türü bulunan doğal latkes yatak, kauçuk ağacının doğal öz suyu kullanılarak elde edilen yatak türlerindendir. Tercih edilmesi tavsiye edilen doğal lateks yataklar dışında bir de sentetik lateks yataklar bulunur.

Gerçek bir lateks hissini taklit ederek oluşturulan sentetik lateks yataklar, bu doğal görüntüyü sağlayabilmek adına kimyasal maddeler kullanılarak üretilir. Bu yataklar doğal lateks yataklara göre daha az dayanıklıdır ve kullanım süreci geçtikçe eskisi gibi hissettirmez. Sentetik malzemelerden üretilmesinden dolayı alerjisi bulunan kişilerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.

Lateks Yataklarının Malzeme ve İmalat Süreci

Lateks yataklarının temel malzemesi kauçuk ağacının öz suyudur. Lateks sıvısı hava ile temasa girerek donar. Yataklarda kullanımı için bloklar haline dönüştürülerek sağlanır. Elastik bir yapı gösteren lateks esnekliğinden dolayı da vücut şeklini korumaya yardımcı olur.

Lateks Yataklarının Konfor Özellikleri

Lateks yataklar vücudu mükemmel bir şekilde saran ve vücuda tamamen oturan esnek bir yapıya sahiptir. Bu özellik omurga hizasının korunmasına yardımcı olarak zinde bir uyku çekmeye destek verir.

Vücut pozisyonunun desteklenmesi ile birlikte uyku sırasında rahatlamaya yardımcı olurken, uyku sırasında hareket transferinin az hissedilmesine yardımcı olarak partnerin hareketlerinden etkilenmeyi en aza indirir.

Lateks Yataklarının Sağlık Yararları

Vücuda uygulanan basıncı dengeli tutan lateks yataklar rahat bir şekilde uykuya geçilmesine yardımcı olur. Rahat ve ısı açısından hava geçirgenliği sayesinde ferah bir uyku uyunmasını sağlar. Alerjisi olan kimselerin rahatça uykuya dalabilmesi adına anti-alerjenik özellikler taşır.

Lateks Yataklarında Hareket İzolasyonu

Lateks yataklarda bulunan hareket izolasyonu ile birlikte çift kişiyle yatılacaksa birisi hareket ettiğinde diğeri bu hareketten en az etkilenerek uykusuna kaldığı yerden devam eder. Kullanıcılar birbirlerinin hareketlerinden en az fonksiyonda etkilenir.

Lateks Yataklarının Nefes Alabilirlik Özelliği

Sabit hava akışına izin veren malzemelerden üretilmiş olan latkes yatak, açık hücreli bir yapıya sahiptir. Tüm lateks katmanlar nefes alabilirliğe sahip olan delikli bir yapı ile meydana getirilmiştir. Özellikle terletmeyen bir yatak arayışında olan kimseler lateks yatakları tercih edebilir.

Lateks Yataklarının Uzun Ömürlülüğü ve Dayanıklılığı

Doğal olarak üretilen lateks yataklar en uzun süreli kullanıma sahip olarak bilinen yataklardır. Yüksek kaliteye sahip olan bu yataklar diğer yatak türlerinden daha uzun süre kullanılır. Ortalama 12 ila 20 yıl kullanım ömrüne sahip olan lateks yataklar, esnekliğini uzun süre koruması ile bilinir. Yıllar boyu bu nedenle ilk günkü halini korumaya devam eder.

Lateks Yataklarının Bakımı ve Temizliği

Lateks yataklar doğal malzemelerden üretilmiş olduklarından dolayı evde temizleme işlemi için uygun değildir. Bu nedenle yatak hijyenini sağlayabilmek adına üreticiler lateks yatakların üzerine alez kullanımını önerir. Tüm bu koruyucu ürünler yatak üzerinden çıkarılarak yıkama işlemi yapılarak tekrar serilir ve böylelikle lateks yatak kirlenme ve herhangi bir tozdan etkilenmemiş olur.

Kategoriler: Bebek, Çocuk, Hamilelik Planlama, Tavsiyeler ve Öneriler
Çocuklar İçin 7 Saat Uyku Yeterli Mi ?
26 Haftalık Gebelik