Bebek, Çocuk, Hamilelik Planlama, Tavsiyeler ve Öneriler

Visco Yatak Nedir ? Bebekler İçin Kullanılır Mı ?

Rahat ve konforlu yaşamın temel öğelerinden biri olan uyku kalitesi visco yatak seçimleri ile arttırılmak istenir. Visco gibi yatak türleri kişilerin günlük yaşamını zinde ve enerjik geçirebilmeleri için en önemli hususlar içerisindedir.

Yatak seçiminin önemi, kişilerin yaşamlarında oldukça etkilidir. Çünkü yanlış bir tercih sonucu fiziki sağlığın da bozulabileceği unutulmamalıdır. Bu tür sağlık problemlerine yol açan seçimlerden uzak durarak yaşamımızı bu denli etkileyen yatak seçiminin dikkatlice ve araştırılarak yapılması en sağlıklı tercihtir.

Peki Visco Yatak Nedir ?

Sağlıklı ve rahat bir uyku için bireylerin yatak seçimi konusunda özen göstermesi beklenir. Çünkü uykuda geçirilen sürenin kalitesi gündelik yaşama yansıyacak ve direkt olarak etkisi olacaktır.

Bu nedenle kişilerin sağlık durumu da gözetilerek yatak seçimi yapmasında fayda vardır. Kişilerin yatak seçimleri için sıklıkla önerilen bir tür olarak visco, birçok yönden yararlı özelliği barındırır.

Viscoların özellikleri olarak;

  • Vücudun şeklini alabilmesi,
  • Sırt ağrısı olan kişilerin sağlıklı uyku kalitesini sağlaması,
  • Hava geçirgenliğinden bahsedilebilir.

Ayrıca bu yatak türü, uygun şekilde temizliğinin yapılması durumunda uzun yıllar kullanılabilecektir. Bu bakımından bütçe dostu olduğu söylenebilir.

Visco Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir yatak türü olarak viscoların pek çok faydası olduğu bilinse de kişilerin durumuna göre yatak seçimi yapılmasında fayda olacaktır. Çünkü eğer kişilerin durumlarına uygun değilse viscolar faydadan çok zararlı olabileceklerdir. Örneğin viscolar vücudun şeklini aldığı için yüz üstü yatış pozisyonu olan bir kişi için ağrıların artması ya da başlamasına sebep olacaktır.

Viscoların orta sertlikte bir yatak türü olması daha çok bel ve sırt ağrılarını destekleyici özelliğini tetikler. Ancak kişi eğer daha yumuşak ya da daha sert bir yatakta rahat ediyorsa viscolar uygun bir seçim olmayacaktır.

Viscoların seçiminde dikkat edilecek bir diğer özellik ise yatağın boyutu olacaktır. Kişilerin boy özelliklerine uygun olarak yatak seçimi yapılması da rahatlık yönünden etkilidir. Aksi durumda uykunun bölünmesi, sığamama gibi durumlar yaşanacağı için visco dahi olsa bireyler rahat bir uyku zamanı geçiremezler.

Visco Yatakların Sağlık Üzerine Etkileri

Yatak seçiminde viscoların tavsiye edilmesinin en büyük gerekçesi sağlık konusundaki faydalı etkileridir. En bilinen özellik olarak viscoların vücudun şeklini alarak bel ve sırt ağrılarını toparlayıcı etkisinin olması yönünden omurilik sağlığına yarar sağlar. Bu şekilde kişiler konforlu bir uykunun ardından ağrılarının dinmesi ile güne zinde bir başlangıç yapmış olurlar.

Viscolar hipoalerjenik oldukları için alerjik reaksiyon gösteren hassas kimseler tarafından da yararlı yatak türleridir. Hava geçirgenliği sebebiyle çeşitli bakteri oluşumlarını önlemesi ile hassas kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği türdendir. Ayrıca bu yönü ile uyku sırasında terleme gibi problemlerin de önüne geçilmesi nedeniyle kokuları kendinden uzaklaştırır.

Viscoların vücut şeklini almasının diğer bir sağlıksal faydası uyku sırasında istemsizce gelişen horlamaların önüne geçmesidir. Rahatlık ve konforluk yönünden başarılı olan viscolar kişilerin rahat nefes alış verişlerini destekleyerek horlama şikayetini azaltırlar.

Visco Yatak Bakımı Ve Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Yatak seçimleri tek başına uyku kalitesini arttırma performansını sergileyemezler. Kişilerin bu kaliteyi korumak ve yükseltmek için çabaların olması gerekir. Bu çabanın başında ise yatakların bakım ve temizlik gelir. Viscolar genel olarak uzun ömürlü yatak türleri olarak bilinse de bu sürenin uzunluğu yatağın bakımı ile ilgilidir.

Viscoların özelliklerini koruyabilmesi için günlük yüzeysel bakım ve sararma gibi durumlarda daha derinlikli bakımlarının yapılması gerekir. Günlük temizlik için tozunun alınmasının, çarşafların düzenli olarak değiştirilmesinin yanında sararma lekeleri için derin temizliğinin yapılması şarttır.

Viscolar hassas ürünler olduğu için derin temizlik işleminin doğal yöntemler ve kullanım talimatlarına uygun olarak yapılması gerekir. Örneğin beyazlatma özelliği olduğunu bildiğimiz karbonat ile sararmalara karşı temizlik işlemi uygulanabilir.

Visco Yatak Dansitesi Ve Sertlik Derecesi

Yatak seçiminin kişilerin sağlığını ve uyku kalitesini etkilediği düşünüldüğünde tüm yönlerden değerlendirilerek doğru seçimin yapılması gerekir. En sağlık yatak türlerinden birisi olan viscolar da çeşitlilikleri sayesinde kişilerin beğenilerine göre alternatif sunar. Bu bağlamda dansite denilen yoğunlukları da çeşitlendirilmiştir.

Viscolar yoğunluğun artması ile sertlik oranının arttığı yatak türleridir. 50 ile 80 arasında değişken yoğunluklara göre viscolar bulunmaktadır. Bireylerin uyku pozisyonlarına göre yoğunluk ve sertlik değerlerini inceleyerek yatak seçimi yapmaları önemlidir.

Çiftler İçin Visco Yatak Önerileri

Uykunun günlük yaşamımıza etkisi düşünüldüğünde çiftler için de en uygun yatak seçiminin yapılması gerekliliği ön plana çıkar. Bir birinden farklı kilo ve boydaki eşler için bu tercihin dikkatle yapılması gerekir. Aynı zamanda kişilerin sağlık sorunları da ortak bir yatak seçim gerekliliğine işaret eder.

En önemli kriterlerden birisi olan boyut çift kişilik yataklardan en küçük 160*200 iken en büyük 200*200 boyutundadır. Maliyet ve uygunluk açısından değerlendirme yapıldıktan sonra yatakta çok hareketli olan kişinin diğer eşi en az düzeyde rahatsız etmesi için sessiz özelliği olan viscoların uygun seçim olacağını belirtmek gerekir. Ayrıca viscoların horlama konusundaki başarısı da çiftlerin uyku kalitesine katkı sağlar.

Visco Yataklarda Hava Sirkülasyonu Ve Terletme Sorunu

Uykunun alınması yönündeki en büyük olumsuzluklardan birinin terleme şikayetleri olduğu söylenebilir. Sıklıkla terleyen bir kişinin uyku bölünmesi nedeniyle yeterli uykuyu alamaması yaşamını olumsuz etkiler. Bu nedenle terleme önleyici özelliği olan viscoların rolü devreye girer.

Viscoların hava kanalları sirkülasyon oluşturarak terlemeyi önleyebilirler. Hava kanalı gözeneklerinden sağlanan sirkülasyon sayesinde terleme şikayetleri büyük oranda engellenmiş olur.

Çocuklar Ve Bebekler İçin Visco Yatak Kullanımı

Hassas ve narin yapıları ile bebek ve çocukların büyüme süreçlerinde yatak seçiminin büyük rolü vardır. Gelişimi destekleyici ve rahat bir uykunun temeli olan yataklar bebek ve çocuklar için özenle seçilmelidir.

Hava geçirgen yapısı, anti alerjen özelliği, vücudun yapısını destekleyen bir yatak türü olarak viscolar 1 yaş sonrası önerilir. Boyun ve sırt yapılarının gelişimini desteklerken uykuya dalışlarını kolaylaştıran viscolar hassas tenleri için en doğru seçimlerden birisi olacaktır.

Visco Yatak Alırken Bilinmesi Gerekenler

Yaşam kalitesine doğrudan etki sağlayan uyku sürecinin konforu büyük ölçüde tercih edilen yataklara aittir. Bu bakımdan yatak alırken dikkat edilecek hususlar bilinerek hareket edilmelidir.

Visco seçimlerinde kişilerin boyu, kilosu, uyku pozisyonları gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Viscolar kişilerin bu özelliklerine göre çeşitlendirilmiştir. Sertliği, yoğunluğu, uzunluğu gibi bireylerin en rahat nasıl uyku zamanı geçirebileceklerse buna göre değerlendirme yapmaları için özelliklerin araştırılması gerekir.

Ayrıca yatak seçimlerinde maliyet olarak pahalı gibi görünse de viscolar hem rahatlık hem de uzun süreli kullanım imkanı sunduğu için büyük oranda olumlu etki sağlarlar. Bu yönden kaliteli ürün ve markaların ürünlerine yönelmekte fayda olacaktır.

Ortopedik Sorunlar Ve Visco Yatak Uyumu

Bireylerin bel, sırt ve omurilik sorunları sebebiyle uykuda geçirdikleri sürelerin kıymeti büyüktür. Bu nedenle yatak seçimlerinde gerekli özeni göstermeleri uyku sürecinin konforlu tamamlanmasında önem kazanır.

Visco seçimler genel olarak bireylerin vücut şekline bürünebildikleri için ağrılarını hafifleterek uyku kalitesini arttırır. Kan dolaşımını desteklediği için hemen her kesimin rahatlıkla tercih edebileceği türden yataklar olan viscolar, terleme sebebiyle tutulmaların önüne de geçecektir.

Kategoriler: Bebek, Çocuk, Hamilelik Planlama, Tavsiyeler ve Öneriler
Bebeğiniz İçin Emzik Seçimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
B İle Başlayan 40 Adet Kız İsimi